Su ısıtıcınızla yaptığınız bir hata, demlemenizin tam potansiyeline ulaşamadığı ve yeterince lezzetli kahve tüketemediğininiz bir noktaya sebep oluyor olabilir.

Doğal botoks! Tek kullanımda etkisini göreceksiniz Doğal botoks! Tek kullanımda etkisini göreceksiniz

Eğer bir kahve tutkunuysanız, rutininiz muhtemel olarak sabittir ve kahve demleme şekliniz de her zaman aynıdır. Belki iki kaşık şeker kullanıyorsunuz ya da belki de sizi tatmin etmek için özel bir miktarda süte ihtiyacınız bulunuyor. Su uzmanlarına göre her iki durumda da çoğumuz kahvelerimizi yanlış yapıyoruz.

"SU SICAKLIĞINA DİKKAT!"

İstediğiniz kahve tadına ulaşamıyorsanız, seçtiğiniz kahve çekirdeklerinin türü veya bir makineden mi yoksa hazır mı olduğu konusunda daha fazla endişe duysanız da, suyun sıcaklığına daha fazla dikkat etmemiz gerektiği ortaya çıktı.

Geçen ay "mükemmel bir fincan kahvenin" nasıl yapılacağına ilişkin Google aramalarının %72 artmasıyla uzmanlar, kahvenizi hayatınız boyunca yanlış yapıyor olabileceğinizi ortaya çıkardı.

"90-96 SANTİGRAT DERECE İDEAL ISI"

Bilinen bir kahve markasının son verilerine göre, hazır kahve hala ülkenin favorisi ve nüfusun %73'ü hala kahve makinesi yerine su ısıtıcısını kullanarak evde demleme yapıyor.

Bununla birlikte, çoğu su ısıtıcısı suyu yaklaşık 100 dereceye kadar kaynattığı için çoğu insan en sevdikleri sıcak içecekleri yanlış yapıyor. Son araştırmalar, bir fincan kahve yapmak için en uygun sıcaklığın 90 ila 96 derece arasında olduğunu, yani su ısıtıcısından doğrudan gelen suyun çok sıcak olduğunu ileri sürdü.

"KAYNAMIŞ SUYU 5 DAKİKA BEKLETİN"

Bunun yerine uzmanlar, kaynamış suyunuzu mükemmel kahve yapma sıcaklığına getirmek için yaklaşık beş dakika soğumaya bırakmanızı tavsiye ediyor.

Uzmanlar, fincanınızın hazır olduğundan daha emin olmak için uzmanlar bir termometre kullanmanızı tavsiye ediyor. Ayrıca, mükemmel bir fincan kahve yapmak istiyorsanız "sütten önce mutlaka su eklemelisiniz" tavsiyesinde bulunuyorlar.

Bunca zaman yanlış saklamışız! Bu besini sakın buzdolabında tutmayın: Tüm faydasını kaybediyor

Anadolu mutfağının nadir lezzeti: Vitamin deposu çiriş otu

Metabolizma hızına tavan yaptıran lezzet bombası: Dut tatlısı

"SÜTÜ ÖNCE EKLEMEYİN!"

İnsanlar önce süt eklemenin kahvenin yanmasını önlediğini savunsa da uzmanlar bunun granüllerden gelen lezzet notalarını azaltacağı konusunda uyarıyor. Önce süt eklemek, bu granüllerin düzgün bir şekilde çözülmelerini de önleyebilir.

Sıcak içeceklerinizden en iyi şekilde yararlanmak için en uygun sıcaklıklar:

Kahve - 90 ila 96 santigrat derece

Siyah çay - 90 ila 98 santigrat derece

Yeşil çay - 80 santigrat derece

Bitki çayı - 100 santigrat derece

Sıcak çikolata - 71 ila 85 santigrat derece