Temiz yemek, sağlıklı yaşamak, evlerimizin rahat olması.

Yemek yediğimiz lokantaların temiz hijyen olması. Yattığımız otellere kaygısız yata bilmemiz. Bunların hepsi olmalı. Sağlık için huzur için gereken her şey yapılmalı. Ancak abartılı olmamalı.Evlerimiz sağlıklı olmalı… Bizim kuşak dahamı uyumluyduk. Evlere sığardık, okurduk her şeye razı olurduk ve mutluyduk. Anlatmak istediğimi anlatabilmem için yine kendimden bir yaşanmışı anlatayım.1990 yılının ilk günleri Ankara'ya bir görev için gitmiştim. Çevreyi bilmiyorum.Hani derler ya ''kör kim Garib''

Çok soğuk bir gün yolda yürürken bir lokanta ya rastladım.

Lokanta çok lüks her yer mermer ışıl ışıl.

Bir yemek istedim yemek çok az tadı tuzu yok istenen para çok.Lokanta çok lüks her yer mermer ışıl ışıl. insanın bu mermerleri yiyecek hali yok daha mütevazi bir ortam olaydı ama yapılan yemek güzel olaydı.Dedim ve çıktımİstediğim yemek yolda yabancı yerlerde istenen bir yemek.Milli yemeğimiz (Kuru fasulye)Şimdi Gaziantep'de aynı oldu.

Geçenlerde bir iş yerine misafir gittim.Oturdum merak başladı.Dükkan kirası 7500 TLİçeride 4-5 genç çalışıyor.Maliyesi diğer giderler.Ben buradan hizmet veya bir mal alsam.

Bu giderler benim faturama mecburen yansıyacak.Ha işte bu bizi bitiriyorBu esnaf dükkan sahibine vereceği parayı çıkarmak için malı veya hizmeti bana pahalı verecek.Maliyet uygun olacak ki mal veya hizmet ucuz ola.Maliyet sadece kullanılan malzemenin parasıyla olmuyor.Vergiler dolaylı veya direk alınan çeşitli vergiler.

Maliye belediye esnafa ortak esnaf ne yapacak oda Vatandaşdan çıkaracakŞehir merkezinde arabanızı bir yere park etmek dahi mesele oldu.Ne den oto parkların kirası yüksek Kör döngü.

Kimse kimseyi düşünmüyor.Dönen paralardan kimse mutlu olmuyor.Kimsenin gözü doymuyor.Yaşamak zor oldu.Maliyeti 16 kr olan küçük su bazı yerlerde 50 kr bazı yerde 100 kr soruyorum ben buradaki kantini İhale ile aldım Maliyet Vatandaşın sırtına.

Ne mi yapıyoruz ve ya ne mi yapmak zorundayız.

Yakın mesafeli yollara mecburen gitmek zorunda kaldığımızda arabaya bir dolap içine su yiyecekler alarak yola çıkıyoruz.

Eskiden Gaziantep 'li ustalarımızın dükkanları ya evinin altında yada kirası uygun olurdu.

 Bakkal terzi Çorbacı herkes uygun bir şekilde alış verişini yapardı.

Şimdi esnaf iş yeri kirasına çalışıyor.

Alan zorlanıyor Esnaf zorlanıyor.

Çözüm mü??