Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, son dönemde kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunları çözmek için başlatılan yüzde 25 kira artışı sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini belirtti. Tunç, "Yüzde 25 kira artışı uygulamasına artık gerek kalmayacak." şeklinde konuştu ve ayrıca arabuluculuk uygulamasını başlattıklarını da vurguladı.

"BİR ANDA FAHİŞ ARTIŞ OLMAMASI İÇİN..."

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı tv100 yayınında kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 1 Temmuz 2024'te sona erecek olan bu uygulamanın devam edip etmeyeceğiyle ilgili soruya cevap veren Tunç, "Durumun sürmesine gerek kalmayacak yanıtını verdi.

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır

Bakan Tunç, kira artışıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM'de yüzde 25'le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu. 1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak."

NE OLMUŞTU?

Yüksek enflasyon nedeniyle kiralardaki aşırı artışın önüne geçmek için hükümet, 11 Haziran 2022 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olmak üzere kira artışını yüzde 25 sınırına bağlayan bir düzenleme getirmişti. Ancak sorunun devam etmesi üzerine bu uygulama, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Editör: Barış Tekeci