Şengör bu iddiasını, gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sosyal medya platformu Kafa TV'de yayınlanan bir programda dile getirdi. Karadeniz'in geleceğine dair bu çarpıcı öngörü, bilhassa Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu'ndan eleştiri aldı. Kutoğlu, Şengör'ün toplumu gereksiz yere korkuttuğunu ve ünvanının getirdiği bir "saçmalama özgürlüğünü" kullandığını savundu.

Celal Şengör'ün Karadeniz İddiaları

27 Temmuz 2023'te Kafa TV'de yayımlanan programda Prof. Dr. Celal Şengör, Karadeniz'in altında biriken gazların bir gün yüzeye çıkarak büyük bir felakete yol açacağını öne sürdü. Şengör'e göre, bu gaz birikintileri nedeniyle Karadeniz çevresinde yaşayan oksijen tüketen canlıların büyük bir tehlike altında olduğunu belirtti.

Türkiye Güne Deprem İle Uyandı! 4,5 Büyüklüğünde Deprem Oldu! Türkiye Güne Deprem İle Uyandı! 4,5 Büyüklüğünde Deprem Oldu!

'Saçmalama Hakkı' Eleştirisi

Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Şengör'ün bu tezine şiddetle karşı çıkarak, Karadeniz'in derinliklerinde zaten hidrojen sülfür varlığı nedeniyle yaşamın mümkün olmadığını, dolayısıyla Şengör'ün öne sürdüğü senaryonun bilimsel bir dayanağının olmadığını ifade etti. Kamu Son Haber'de yer alan açıklamasında, Kutoğlu bilim insanlarının topluma karşı sorumluluklarının bilinçli ve doğrulanabilir bilgilerle konuşmak olduğunu vurguladı ve Şengör'ü, şöhretin verdiği bir tür "saçmalama hakkını" kullanmakla itham etti.

Editör: Ebru Kont1