AK Parti tarafından hazırlanan ve tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif, deprem bölgesindeki belediyelerin gelirlerinin korunmasını, bürokratlara maaş sınırlaması getirilmesini ve elektrikli araçlara ÖTV teşviklerini kapsıyor.

Teklife göre, 2023 Ocak ayı nüfus verileri, 2027'nin sonuna kadar 11 deprem bölgesi ilinde azalan nüfus nedeniyle düşebilecek belediye gelirlerinin korunması için referans alınacak. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin alabileceği toplam ödemelerin net tutarı 92 bin lira ile sınırlandırılacak. Bu miktarın üzerindeki gelirler Hazine'ye devredilecek. Uygulamaların takibi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak ve uyulmayan durumlarla ilgili disiplin cezaları verilecek.

Aydınlatma Payında değişiklik

Teklifle, büyükşehir belediyelerinde yüzde 20 olan genel aydınlatma payı yüzde 30'a, diğer belediyelerde ise yüzde 5 olan pay yüzde 15'e çıkarıldı. Bu düzenleme 1 Ağustos 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Türkiye'de oyun fiyatları dudak uçuklattı! Türkiye'de oyun fiyatları dudak uçuklattı!

Elektrikli Araçlara ÖTV Teşviki

Plug-in hibrit elektrikli araçlar için yeni ÖTV oranları belirleniyor. Karbondioksit emisyonu kilometre başına 25 gramın altında olan ve elektrik motor menzili 70 kilometre üzeri olan araçlar, motor hacmi 1800 cm³'ü geçmeyenler için uygulanacak.

Kaynak: Haber Merkezi