Kadir Gecesi, her yıl ramazan ayının son haftalarında Müslüman toplumunun büyük bir merakla beklediği ve önemsediği bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini takvime göre belirlendi. Peki, 2024 Kadir Gecesi ne zaman?

2024 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Gaziantep Büyükşehir, İlaçlama Çalışmalarına Ağırlık Verdi Gaziantep Büyükşehir, İlaçlama Çalışmalarına Ağırlık Verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2024 yılı dini takvimine göre, Kadir Gecesi bu yıl ramazanın 27. gecesi, yani 5 Nisan 2024 tarihinde idrak edilecek.

Kadir Gecesi İbadetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı, mübarek gecelerin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur."

Kadir Gecesi Hakkında

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır ve Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilir.

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.

İslam inancına göre Allah, Kur'an'ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.

Editör: Muharrem Türkoğlu