İSTEĞE BAĞLI SİGORTA KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

İsteğe bağlı sigorta, belirli koşulları karşılayan bireyler için geçerlidir. Bu koşullar arasında, Türkiye’de ikamet eden veya sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerde yaşayan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları bulunur. Bu sigorta türünden yararlanmak isteyenler, çalışmayan veya ayda 30 günden az çalışan, başka bir nedenle emekli aylığı almaya hak kazanmamış olanlar ile isteğe bağlı sigorta talep dilekçesi sunanlar yararlanabilir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İsteğe bağlı sigorta için başvurular, "İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi" ile birlikte Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılır. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyenler ise "isteğe bağlı ilk tescil kaydı" bölümünden işlemlerini gerçekleştirebilirler. İkinci kez başvuracak olanlar için ise bir talep dilekçesi yeterlidir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ VE ÖDEME DETAYLARI

İsteğe bağlı sigorta primleri, 2024 yılında günlük kazanca göre hesaplanmaktadır. Prime esas günlük kazanç alt sınırı 666,75 TL, üst sınırı ise 5.000,63 TL olarak belirlenmiştir. İsteğe bağlı sigorta prim oranı %32'dir ve bu oranın %20'si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için, %12'si ise genel sağlık sigortası için ayrılır. Kısmi süreli çalışanlar ve 30 günden az çalışanlar için işsizlik sigortası primi de eklenir, bu durumda toplam oran %35 olur.

Antep fıstığı yüzleri güldürüyor Antep fıstığı yüzleri güldürüyor

2024 yılında isteğe bağlı sigorta için minimum ve maksimum prim ödemeleri, sırasıyla, 6.400,80 TL ve 48.006,05 TL arasında değişmektedir. İsteğe bağlı sigorta yapanların, özellikle ev hanımları için belirlenen minimum prim miktarı da 6.400,80 TL olarak hesaplanmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi