İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) Ocak ayı İş Kazaları Raporu’nu yayımladı. İSİG tarafından yapılan açıklamada, ‘’Yüzde 65’ini ulusal basından; yüzde 35’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Ocak ayında en az 158, her gün “en az” 5 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti’’ ifadeleri yer aldı.

Gaziantep'te fiyatlara şikayet yağdı! Gaziantep'te fiyatlara şikayet yağdı!

158 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İSİG verilerine göre en fazla iş kazalarının meydana geldiği iller belli oldu. Buna göre, 24 ölüm İstanbul’da; 17 ölüm İzmir’de; 11 ölüm Şanlıurfa’da; 10 ölüm Gaziantep’te; 8 ölüm Konya’da; 7 ölüm Mersin’de; 4’er ölüm Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Hatay, Kocaeli ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Adana, Afyon, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Mardin ve Sakarya’da; 2’şer ölüm Aksaray, Bartın, Bolu, Denizli, Elazığ ve Sinop’ta; 1’er ölüm Ağrı, Amasya, Ankara, Çorum, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Osmaniye, Rize, Sivas, Uşak, Azerbaycan, Bulgaristan, Gana, Rusya, Senegal, Sırbistan ve Yunanistan’da meydana geldi.

GAZİANTEP 4’ÜNCÜ SIRADA

Sanayi kenti olan Gaziantep, iş kazalarının en fazla meydana geldiği iller  arasında yer aldı. Ocak ayında meydana gelen iş kazalarında kentte 10 işçi hayatını kaybetti. İş kazalarının sıkça yaşandığı Gaziantep, en fazla iş kazasının meydana geldiği iller arasında 4’üncü sırada yer aldı.

İŞ GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ…

Gaziantep’te STK’lar her fırsatta iş güvenliği ve sağlığına dikkat çekiyor. Kent genelinde sanayi tesisleri, inşaat alanları başta olmak üzere hemen her alanda uyulması gereken İş Sağlığı ve Güvenliği konusu Gaziantep’te gündem olmaya devam edecek gibi…

Muhabir: AYHAN DUMAN