Ebeveynler arasında çocuklardaki saldırganlık sıklıkla dile getirilen bir sorun. Özellikle kreş gibi çocuk yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde, bu tür davranışlar çocukların dışlanmasına yol açabiliyor. Yapılan bir araştırma, Omega-3 yağ asitlerinin çocuklardaki saldırganlık seviyelerini, özellikle dürtüsel ve duygusal saldırganlığı azaltmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. 

OMEGA-3 HANGİ BESİNLERDE VAR?

Çocuklardaki saldırganlık üzerine yapılan araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Özellikle ton balığı, deniz ürünleri, bazı fındık ve tohumlar gibi yağlı balıklarda doğal olarak bulunan Omega-3'ler, çocukların diyetine eklenmesiyle saldırgan ve antisosyal davranışları azaltabiliyor.

Araştırmada, Omega-3 takviyeleri ve zengin beslenmenin yanı sıra bilişsel davranışçı terapi (BDT) alan çocuklar, kontrol grubu ve yalnızca terapi uygulanan gruba göre daha az saldırganlık gösterdi. ABD Pensilvanya Üniversitesi'nden Therese Richmond, "Omega-3 açısından zengin beslenme müdahalesinden üç ay sonra, çocukların saldırgan davranışlarına ilişkin bildirimlerinde bir azalma tespit ettik." şeklinde konuştu.

Bu yöntemlerlere klimaya para vermeye gerek kalmıyor! Bu yöntemlerlere klimaya para vermeye gerek kalmıyor!

Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatrisi Dergisi'nde yayınlanan bu çalışmada, şiddet geçmişi olan 11-12 yaşlarındaki 290 çocuk dört gruba ayrıldı. İlk grup, üç ay boyunca Omega-3, multivitamin ve kalsiyum içeren meyve suyu aldı. İkinci grup, duygusal tepkiler yerine zor durumlarla başa çıkma yöntemlerine odaklanan BDT'ye katıldı. Üçüncü grup hem takviyeleri aldı hem de BDT'ye katılırken, dördüncü grup sadece eğitici kaynaklarla desteklendi. Deneyin başında ve sonunda yapılan kan testleri ile çocukların Omega-3 düzeyleri ölçüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ