Greenpeace Akdeniz, Türkiye'deki hava kirliliğini belirlemek için hava kalite izleme istasyonlarının verilerine ilişkin rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye’nin havası en kirli 20 bölgesi oldu. Gaziantep’te iki bölge hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 bölge arasında yer aldı.

4,3 Büyüklüğünde Deprem Oldu! Can Kaybı Var Mı? 4,3 Büyüklüğünde Deprem Oldu! Can Kaybı Var Mı?

HAVASI EN KİRLİ BÖLGELER BELLİ OLDU

İskenderun (Hatay), Kadıköy-Göztepe (İstanbul), Iğdır Merkez, Osmaniye Merkez, Elbistan (Kahramanmaraş), Kadirli (Osmaniye), Karatay (Konya), Nazilli (Aydın), Nilüfer (Bursa), Kestel (Bursa), Merkez Ulupark (Manisa), Karatay-Karkent (Konya), Akdeniz-İstiklal (Mersin), Muş Merkez, Şahinbey-Beydilli (Gaziantep), Hakkari Merkez, Aydın Merkez, Batman Merkez, Şahinbey-GaskiD6 (Gaziantep) ve Denizli Merkez oldu.

GAZİANTEP, HAVASI EN KİRLİ BÖLGELER ARASINDA

Türkiye’nin en büyük metropollerinden olan Gaziantep, hava kirliliği oranının en yüksek olduğu bölgeler arasında yer aldı. Şahinbey-Beydilli ve Şahinbey-GaskiD6 bölgeleri, 15 ve 19.sırada yer aldı. Kentte özellikle kış aylarında kalitesiz kömür kullanımı ve trafikte her geçen gün artan araç sayısı nedeniyle artan hava kirliliği vatandaşın sağlığını da tehdit ediyor. Kentte üst solunum yolu hastalıkları, astım, KOAH ve akciğer kanseri vakalarında dikkat çeken bir artış var.

Muhabir: YASEMİN ANKAY