Hamilelikte Yüksek Şeker Tehlikesi: Bebek Sağlığını Tehdit Ediyor

Hamile kadınların %10'unda yüksek şeker seviyeleri görüldüğünü belirten Prof. Dr. Buyru, bu durumun kontrol altına alınmadığı takdirde hem anne hem de bebek için ciddi riskler taşıdığını vurguladı. “Özellikle yüksek şeker seviyeleri kontrol altına alınmazsa bebeğin kalbini etkiliyor ve ani bebek ölümü dahil bir takım problemlere yol açabiliyor,” dedi.

"Hamilelikte yüksek şeker bebekte ani ölüm nedeni. Bu durum hem anne adayı, hem bebek açısından ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle yüksek şeker seviyeleri kontrol altına alınmazsa bebeğin kalbini etkiliyor ve ani bebek ölümü dahil bir takım problemlere yol açabiliyor. Hiçbir test hamilelikte şeker yüklemenin yerini tutmaz."

Hamilelik sürecinde yükselen şeker seviyelerinin hem anne hem de bebek sağlığı üzerindeki ciddi etkilerini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Buyru, hamilelikte yüksek şeker seviyelerinin ani bebek ölümleri de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabileceğini belirtti.

Gebelikte Şeker Hastalığı Artıyor

"60 yıl önce, gebeliğe bağlı şeker hastalığı yüzde 1 oranında görülüyordu, yani her yüz gebeden birinde şeker hastalığına rastlanıyordu," diyen Prof. Dr. Buyru, "Bugün ise her 100 gebeden 10'unda yüksek şekerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu artış, anne ve bebek sağlığı üzerinde ciddi sonuçlar doğurabiliyor," şeklinde konuştu.

Yüksek Şekerin Bebek Üzerindeki Etkileri

Prof. Dr. Buyru, hamilelikte yüksek şekerin kontrol altına alınmadığında bebekte kalp sorunlarına ve ani ölüme yol açabileceğini ifade etti. "Yüksek şeker seviyeleri kontrol altına alınmazsa bebeğin kalbini etkiliyor ve ani bebek ölümü dahil bir takım problemlere yol açabiliyor," dedi.

Doğum ve Sonrası Riskler

Hamilelikte yüksek şekerin, sadece gebelik sürecinde değil doğum ve doğum sonrası dönemlerde de riskler taşıdığını belirten Prof. Dr. Buyru, şu sorunları sıraladı:

İri Bebek: Yüksek şeker nedeniyle bebeğin aşırı büyük doğması (makrozomi), doğum esnasında bebeğin omzunun takılması ve doğum travmalarının artmasına yol açabiliyor.

Sezaryen Riski: Normal doğumun zorlaşması ve sezaryen doğum ihtimalinin artması.

Tahriş olmuş cilde evde doğal çözümler! Tahriş olmuş cilde evde doğal çözümler!

Doğum Sonrası Şeker Düşüşü: Bebek doğduktan sonra kan şekerinin aniden düşmesi ve yoğun bakım ihtiyacının fazla olması.

Şeker yükleme testi önemli mi?

Hamilelikte şekerin ortaya çıkarılması için şeker yükleme testinin yaptırılması gerektiğini kaydeden Prof.Dr. Faruk Buyru, şeker yükleme testini şöyle anlattı:

"Hamilelikte şeker yükleme testi şart. Tüm anne adaylarına 24-28 hafta arasında şeker yükleme testlerinin yapılmasını öneriyoruz. Test aç karnına 50 veya 75 gram glikozlu bir içecek verip , bir ya da iki saat sonra anne adayının kan şekerine bakılıyor. Eğer şeker yüksek bulunursa anne adayı gebeliğe bağlı şeker açısından risk altında olduğu anlamına geliyor. Şeker yükleme testi yüksek olan anne adaylarının yüzde 80'inde diyet ve egzersiz ile şekeri kontrol altına almak mümkün. Diyet ve egzersize rağmen şeker yine yüksek seyrediyorsa o zaman bir takım ilaçlarla gebeliğe bağlı şekerin anneye ve bebeğe zarar vermesini önlemek mümkün olacaktır. Bu durumda insülin ya da benzer ilaçlar kullanıp annenin şekerini kontrol altına almak gerekir. Eğer annenin ailesinde şeker hastalığı varsa, gebelik öncesi kilosu yüksekse ve gebelikte fazla kilo aldıysa ya da bebek ultrasonografide büyük, suyu fazla ise bu belki daha erken yükleme ya da şeker kontrolünü gerekebilir. Bu durumda 24 haftadan önce de şeker testi yapılabilir. Anormal ise bu haftadan itibaren önlem alınır. Eğer normal ise yine 24-28 haftası arasında testi tekrarlamak gerekir."

"Hiçbir test şeker yükleme testinin yerini tutmaz"

Şeker yükleme testinin yan etkisi olmadığını ve testten kaçınmamak gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Buyru, " Tabii ki bütün anne adaylarında açlık, tokluk kan şekerine, gebelik öncesinde veya gebelik ortaya çıktıktan sonra 3 aylık şeker ortalamasına bakılabilir. Ama bunlar hiçbiri şeker yükleme testinin yerini tutmaz. Bunun yapılması gerektiğini, yapılmadığında olabilecek riskleri anne adayına anlattığınız takdirde çoğu anne adayı yaptırıyor. Ama maalesef bazen sosyal medyada yer alan bir takım olumsuz, gerçek olmayan bilgilerle, haberlerle yaptırmak istemeyen anne adayları da oluyor. Bunların da mutlaka açlık tokluk kan şekerlerini izlemeleri, en azından bir süre şeker açısından bir problem olup olmadığını ortaya koymak gerekir. Bugün yurt dışında doğuma gittiğinizde örneğin Amerika'da doğum yapan anne adayları eğer şeker yükleme testi yapılmadan gittiyse, mutlaka doğum öncesinde gebelik haftası ne olursa olsun orada yaptırmasını istiyorlar." dedi.