Hamilelikte cinsel ilişki konusu günümüzde pek çok anne baba adayları tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu dönem içerisinde cinsel ilişki yaşanması bebeğe veya anneye zarar verir mi gibi sorular beraberinde geliyor. Hamilelikte cinsellik yaşamak isteyen kişilerin bu noktada uzman bir hekime danışarak hareket etmesi gerekiyor. Bunun yanında cinselliğin hamileliğin kaçıncı ayında olması gerektiği, hangi pozisyonların risksiz olduğu ve haftada kaç kez yapılabileceği gibi sorular da son derece merak ediliyor.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi?

Anne baba adaylarının oldukça merak ettiği bir soru olan cinselliğin bebeğe zarar verip vermediği sorusu toplumda çok yanlış bir şekilde yanıtlanıyor. Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak isteyen ebeveynlerin bu süreç içerisinde birliktelik yaşaması bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak bu durum hamilelik sürecinde herhangi bir problem yoksa ve her şey seyrinde ilerliyorsa geçerli olmaktadır. Herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık var ise cinsel ilişki esnasında enfeksiyonla partnere geçebilmektedir. Böylelikle de ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca hamilelikte cinsellik konusunda yine çok yanlış bilinen bir konu olan düşük ya da erken doğum tehlikesi tamamen gerçek dışı olmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik söz konusu ise orgazm olmak ya da cinsel ilişki yaşamak bebeğe herhangi bir zarar vermeyecektir.

Hamilelikte Ne Zaman Cinsellik Yaşanmalı?

Kurban Bayramı Tatili Ne Kadar? Arefe Günü Tatil Yarım Gün Mü? Kurban Bayramı Tatili Ne Kadar? Arefe Günü Tatil Yarım Gün Mü?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin şu zamanda başlayıp şu zamanda bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Belirttiğimiz gibi sağlıklı bir hamilelik yaşanıyorsa cinsel ilişki son aylara kadar devam edebilmektedir. Ancak son aylara yaklaşıldıkça kaslarda kasılmalar biraz daha artacaktır. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bu kasılmalar biraz dinlenme ve ara vermeyle sonlanacaktır. Son ayların da verdiği gerginlik ile psikolojik olarak paniğe neden olma söz konusu ise cinsel ilişkiden kaçınmak ya da ara vermek çok daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Cinsellik Hangi Pozisyonlarda Olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak isteyen ebeveynlerin tercih edeceği ilişki pozisyonu hamileliğin evresine göre değişkenlik gösterecektir. Dolayısıyla cinsel ilişki esnasında tercih edilecek pozisyona dikkat etmek gerekmektedir. Hamilelikte en çok tercih edilen ilişki pozisyonlarına değinecek olursak da şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Kaşık Pozisyonu: Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak isteyen adayların en çok tercih ettiği ve anne adaylarının en rahat olduğu pozisyon olmaktadır. Pozisyonda partnerlerin yan bir şekilde yatması ve çok fazla enerji sarfetmemesi daha iyi hissedilmesini sağlamaktadır. Özellikle bu pozisyonu tercih eden partnerler için anne adayının karın bölgesinin altına yastık, örtü ya da bir pike serilmesi iyi olacaktır. Gebeliğin son haftasına kadar bu pozisyon rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

·         Misyoner Pozisyonu: Özellikle hamileliğin ileriki aylarında karnın iyice büyümesiyle zorlaşan bir pozisyon olmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki kapsamında pek fazla tercih edildiği görülmemektedir. Baba adaylarının bu pozisyonda anne adayının karnına baskı yapmaması ve vücut ağırlığını vermemesi gerekmektedir. Baba adayı için yorucu bir pozisyon olmaktadır.

·         Makas Pozisyonu: Hamilelikte cinsellik olarak anne adaylarının en fazla haz aldığı pozisyonlardan biri olmaktadır. Bu pozisyonda karın bölgesi rahat etmektedir. Kaşık pozisyonunda olduğu gibi pek fazla enerji sarf edilmemektedir. Fakat hamileliğin son dönemlerinde bu pozisyon biraz rahatsızlık hissi verebilmektedir.

·         Gebe Partnerin Üstte Olduğu Pozisyon: Karın bölgesine herhangi bir baskı uygulanmaması ile en çok tercih edilen pozisyonlardan biridir. Kontrol tamamen anne adayında olmaktadır.  Baba adayı da sırt üstü uzanır halde olduğundan çok rahattır. Anne adayı bu pozisyonda elleriyle herhangi bir yerden destek alabilmektedir.

Hamilelikte Haftada Kaç Kez Cinsellik Yaşanabilir?

Haftada kaç defa cinsellik ilişki yaşanacağı tamamen çiftlerin kendi isteklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu noktada en az ya da en fazla diye bir sınırlama söz konusu değildir. Ancak herhangi bir kanama, düşük ve buna benzer risk faktörleri yer alan hamileliklerde uzman bir hekime danışılması daha sağlıklı olacaktır. Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak isteyen partnerlerin bu noktada hamileliğe bağlı olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Editör: Ebru Kont1