'Ömer Döngeloğlu ile Önden Gidenler' programında işlenen 'Ölüler bizi işitir mi?' konusuna Merhum Ömer Döngeloğlu Hoca şöyle açıklık getirmişti:

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in öncülüğünde gerçekleşen Bedir savaşında 313 kişi ile 950 kişilik Ebu Cehil ordusunu Allah (c.c)'un yardımıyla Müslümanlar yenmişti. Kafirlerin en azılısı olan Ebu Cehil de 70 kafirin öldürüldüğü grubun içerisinde idi. Öldürülen kafirleri ise Peygamber Efendimiz (SAV) öldükleri yerde ulu orta bir şekilde bırakmayıp, onları kuyuya koyarak onları adeta bir mezar yeri yapmıştı. Ölüyü hayvanlar parçalamasın diye onlara merhamet edip kuyuya koyan Sevgili Efendimiz (SAV), kuyu başında 'Ey Ebu Cehil', 'Ey Ümeyye... vb'  isimlerini söyleyerek mezara attığı kafirlerin ölüleriyle konuşmuştur.

Burada yola çıktığımızda ölüler hem konuşur hem de Allah'ın bildirdiklerinin hepsini duyar. Azap gören bir ölü oğlundan hayır işlemesi için yalvarırken oğlu onu duyamaz ama oğlu babası için dua ettiği zaman ölü olan babası kendisi bütün her şeyi duyabilir. Hz. Ömer (r.a), Peygamber Efendimiz (SAV)'e dedi ki:

''Ya Rasulallah! Ne acayip bir şey yaptın sen, mezara attığın ölü konuşur mu hiç?'' Peygamberimiz (SAV) de şöyle buyurdu: ''Ey Hattab'ın oğlu Ömer! Beni Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki şu mezarda Ebu Cehiller benim sözümü vallahi işittiler billahi cevap verdiler. Ama siz anlayamadınız, siz duyamadınız onların feryatlarını!

Peygamber Efendimiz (SAV) başka bir hadiste buyurdu ki: 'Bir mezarlığa koyup kabrini örttüğünüz mezarın üstünde yürürken ayağınızın bastığı otların çıtırtısını bile mezardaki ölüler duyar' dedi. 

Kaynak: yasemin.com.tr