Çay poşetleri koyu halkaları, şişliği ve kızarıklığı azaltarak gözlerinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca gözlerdeki iltihaplanma ve kızarıklıkların tedavisinde de etkilidir. Peki çay poşetlerini göze sürmenin faydaları nelerdir ve nasıl uygulanır? İşte sık sorulan soruların yanıtları:

Ayakta bırakılan siyah çay antiseptik özelliğe sahiptir. Bu bakımdan pamuğun üzerine dökülüp pansuman olarak gözlere uygulandığında gözlerin dinlenmesini sağlar, bakteri ve iltihapların çözülerek yok olmasına yardımcı olur.

Bu konuyu araştıran bilim insanları, göz kapaklarımıza uyguladığımız şekersiz siyah çay macununun, göz kapağı iltihabı, arpacık, kirpik kökü iltihabı, göz kapağı iltihabı, göz kapağı yağlanması ve kirpiklerde kepeklenme gibi birçok duruma faydalı olduğunu belirtiyor.

Yeşil çay, daha yüksek flavonoid içeriği nedeniyle biraz daha etkili olabilir. Göz torbalarını tedavi etmek için siyah veya yeşil çay poşetlerini soğuk kompres olarak kullanın.

Papatya çayı ve yeşil çay, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Papatya ve rezene çayları göz kızarıklığının semptomlarını hafifletmek için kullanılır, ancak bu çayların bu durumu tedavi etmek için kullanımını destekleyen bilimsel kanıtlar sınırlıdır. Bu çaylar gözlerinizdeki fazla sıvının atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca şişliği ve tahrişi de giderebilirler.

Siyah çay, yüksek tanen içeriği nedeniyle arpacık tedavisinde kullanılabilir. Antibakteriyel ve analjezik özellikleri şişliği ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Siyah ve yeşil çay da antioksidanlar içerir. Şişliği gidermek için cildi sıkılaştırmaya ve sıvıyı boşaltmaya yardımcı olabilir.

Kulak Çınlamalarına Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor! Kulak Çınlamalarına Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor!

Nemi korumaya ve kuruluğu gidermeye yardımcı olmak için gözlerinize sıcak siyah çay veya lavanta çay poşetleri kullanın. Bu çayların rahatlatıcı özellikleri, yaşayabileceğiniz tahriş veya hassasiyetin giderilmesine yardımcı olabilir.

Koyu halkaların görünümünü azaltmak için gözlerinize soğuk siyah veya yeşil çay poşetleri uygulayın. Kafein gözlerdeki kan damarlarının daralmasına yardımcı olabilir.

Editör: Ebru Kont1