İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, jandarma tarafından dört ilde düzenlenen Kalkan-23 operasyonlarında 63 göçmen kaçakçılığı organizatörünün yakalandığını duyurdu.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dört ilde göçmen kaçakçılığı organizatörleri ve düzensiz göçmenlere yönelik operasyonların düzenlendiğini belirtti.

Gaziantep’te terör operasyonu Gaziantep’te terör operasyonu

Yerlikaya, "63 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Bu organizatörlerden 38'i tutuklandı, 14'ü hakkında adli kontrol kararı verildi. İnsan kaçakçılığı yaparak ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan organizatörlere asla fırsat vermeyeceğiz. Ülkemizin her bölgesinde kararlılıkla sürdürdüğümüz operasyonlarımız aralıksız devam edecek." ifadelerini kullandı.

Operasyonların ayrıntılarını paylaşan Yerlikaya, Jandarma Genel Komutanlığı Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, il jandarma komutanlıklarının yürüttüğü çalışmalar sonucu Muğla, Van, Çanakkale ve Şırnak'ta gerçekleştirilen Kalkan-23 operasyonlarının detaylarını aktardı.

VAN'DA 125 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Muğla İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu 29 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Bu kişilerden 18'i tutuklandı, 5'i hakkında adli kontrol kararı verildi. Van İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu yakalanan 14 göçmen kaçakçılığı organizatöründen 9'u tutuklandı, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verildi ve ayrıca Van'da 125 düzensiz göçmen yakalandı.

ÇANAKKALE VE ŞIRNAK'TA YAKALAMALAR

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu yakalanan 11 göçmen kaçakçılığı organizatöründen 10'u tutuklandı. Şırnak İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar sonucu ise yakalanan 9 göçmen kaçakçılığı organizatöründen 1'i tutuklandı, 6'sı hakkında adli kontrol kararı verildi.

Bakan Yerlikaya, yakalanan düzensiz göçmenlerin İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildiğini ve sınır dışı işlemlerinin başlatıldığını açıkladı.

Kaynak: AA