Türkiye eğitim sıralamasındaki konumuyla başarısızlığı gündemden düşmeyen Gaziantep'te bir ortaokula ait iddialar, kent eğitiminde gelinen son noktayı gözler önüne serdi. İddiaya göre okulda gerçekleştirilen deneme sınavına katılan ve ilk 10'a girerek derece alamayan öğrenciler, okul müdürü tarafından LGS'den men ediliyor. Okul müdürünün okulunun başarı ortalamasının düşmemesi için öğrencilerin sınava girmesine müsaade etmemesi velileri de harekete geçirdi. Veliler, öğrencilerin sınava girmesinin engellenerek sıralamanın değişmeyeceğini, ancak çocukların geleceğinin sınavla değişeceğini belirtti.

KALKAN, TEPKİ GÖSTERDİ

Şahinbey Belediyesi Meclis eski üyesi Uğur Kalkan, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Kalkan, "Emel müdürüm; okulunuzdaki deneme sınavında yüzde 10'a giremeyen öğrencileri Liselere Giriş Sınavı'na sokmama cesaretiniz; hiç doğru bir cesaret değil. Hiç bir vatandaşımız çocuğunun LGS'ye girmesine izin vermeniz için size yalvarmak zorunda hiç değil. Okulunuzun başarısı düşüyor diye; hiç bir çocuğumuzun geleceğini çalamazsınız. Pazartesiden itibaren; sınava girmek isteyen her çocuğumuzun başvurularını almanızı bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

OKUL ONAYI OLMADAN SINAVA GİRİLMİYOR

Geçmiş dönemlerde e-okul uygulaması üzerinden yapılan başvurulara ek olarak öğrenciler artık LGS'ye girebilmek için okuldan onay almak zorunda kalıyor. E-okul başvurusuna ek olarak okul onay işlemi alan öğrencilerin başvuruları tamamlanıyor. İddia edilen okulda da okul müdürü öğrencilerin sınava girişini onaylamazsa öğrenciler ikametlerine en yakın liseye yerleştirilecek.

OKUL YÖNETİMİ GERİ ADIM ATTI

18 Nisan 2024 Tarihli Alınan Kararlar Resmi Gazete'de Yayımlandı! İşte Ayrıntılar… 18 Nisan 2024 Tarihli Alınan Kararlar Resmi Gazete'de Yayımlandı! İşte Ayrıntılar…

Sosyal medyada büyük yankı uyandıran olay sonrası okul yönetiminin geri adım attığı ve sınava girmek isteyen öğrencilerin başvurularına onay verildiği öğrenildi. 

Muhabir: AYHAN DUMAN