GAZİANTEP'TE KÜÇÜKBAŞ SAYISI DÜŞÜYOR


Türkman, Gaziantep'teki küçükbaş anaç koyun ve keçi sayısının son üç yılda ciddi bir düşüş yaşadığını belirtti. 2021 yılı sonunda 337 bin olan sayının, 2022 sonunda 278 bine ve 2023 sonunda ise 259 bine gerilediğini açıkladı. Türkman, “Son üç yılda küçükbaş hayvan kaybımız 320 bin adet. 320 bin hayvan demek yaklaşık olarak Gaziantep’te 2 yılda kesilecek kurbanlık küçükbaş demek. Üretici zarar ettikçe sektörden çekiliyor. Aslında zarar eden sadece üretici değil hepimiz ediyoruz, ülkemiz ve geleceğimiz kaybediyor” ifadelerini kullandı.


GAZİANTEP’TE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI ALARM VERİYOR

Gaziantep Damızlık Keçi Koyun Üreticileri Birliği Başkanı Osman Türkman, şehirdeki küçükbaş hayvan sayısının ciddi oranda azaldığına dikkat çekti.
Başkan Türkman, Gaziantep'teki küçükbaş anaç koyun ve keçi sayısının son üç yılda önemli bir düşüş yaşadığını belirtti. 2021 yılı sonunda 337 bin olan küçükbaş sayısı, 2022 yılı sonunda 278 bine ve 2023 yılı sonunda ise 259 bine geriledi. Türkman bu durumu, "Son üç yılda yaklaşık 80 bin doğum yapan, yapacak anaç koyun keçimizin kesime gittiğini" ifade ederek açıkladı ve ekledi: "80 bin anaç koyun keçi kesime gitmeseydi 3 yılda yaklaşık 240 bin adette yavrusu olacaktı. Yani son 3 yıldaki küçükbaş, hayvan kaybımız yaklaşık 320 bin adet. Hayvan sayımız azalıyor. Çok meşaketli bir sektör, üzerine para kazanmadığı zaman sektörden çıkıyorlar. Batan çok oldu." ifadelerine yer verdi.


GAZİANTEP'TE KURBAN BAYRAMI İÇİN KÜÇÜKBAŞ TAHMİNİ: 120-150 BİN

Gaziantep Damızlık Keçi Koyun Üreticileri Birliği Başkanı Osman Türkman, yaklaşan Kurban Bayramı için Gaziantep'teki küçükbaş kurbanlık hayvan sayısının 120-150 bin civarında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Türkman, üretimdeki sürdürülebilirliğin korunması halinde, mevcut hayvan sayısına ek olarak 320 bin daha küçükbaş hayvanın olabileceğini vurguladı.


İNSANLAR ZARAR ETTİKÇE SEKTÖRDEN ÇEKİLİYOR


Türkman, sektörde yaşanan ekonomik zorluklara dikkat çekti ve şöyle devam etti: "Üretici zarar etmeyip sektörden çekilmeyip üretime devam etseydi bugün mevcut hayvan sayımıza ilaveten 320 bin civarında daha küçükbaş hayvanımız olacaktı. 320 bin hayvan demek yaklaşık olarak Gaziantep’te 2 yılda kesilecek kurbanlık küçükbaş demek." Ayrıca, 2021 ve 2022 yıllarında küçükbaş hayvan fiyatlarının ciddi düşüş yaşadığını belirterek, bir koyunun fiyatının 4-5 bin lira olması gerekirken, bin ile bin 200 lira arasına düştüğünü ifade etti. Türkman, bu durumun üreticiler üzerindeki finansal baskıyı artırarak, birçok kişinin sektörden çekilmesine neden olduğunu ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.

Anız yakanlara ceza verilecek Anız yakanlara ceza verilecek


ÜRETİCİ DEĞİL HEPİMİZ KAYBEDİYORUZ


Türkman: “Üretim azalıyor. Aslında zarar eden sadece üretici değil hepimiz ediyoruz. Ülkemiz ve geleceğimiz kaybediyor. 2021, 3 yılın sonunda üye sayımızda yüzde 21’lik, anaç koyun keçi sayımızda yüzde 23’lük azalma meydana geldiği görülmektedir. Anaç koyun sayımızda yüzde 29’luk azalma, anaç keçi sayımızda ise yüzde 14’lük azalma meydana geldiği görülmüştür.” dedi.

ŞAHİNBEY İLÇESİNDE DURUM DAHA İYİ

Türkiye genelindeki durumun aksine, Gaziantep'te küçükbaş hayvan sayısı azalıyor. Ancak Şahinbey ilçesinde bu düşüş oranı %1 ile sınırlı kalmış, bu durumun ilçeye yapılan tarım ve hayvancılık destekleri sayesinde olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Hatice Zengin