9 günlük Ramazan Bayramını kentte geçirmek üzere Gaziantep’e gelen turistler, uygulanan fahiş fiyatlar, kredi kartı geçerli olmaması, tarifeye uyulmaması ve tarife asmama gibi nedenlerle kentten memnuniyetsiz bir şekilde ayrılırken, şikayetler de Ticaret Bakanlığına iletilmişti.

ŞİKAYETLER TOPLANTININ ANA KONUSU OLDU

Kentte uzun zamandır devam eden şikayetler Gaziantep Valiliği ev sahipliğinde gerçekleşen Gaziantep’in Gastronomi Yolculuğu konulu toplantıya da yansıdı. Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve tüm paydaşların katıldığı toplantıda, işletmelere yönelik şikayetler Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Ticaret İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelleri tarafından yapılan sunumlarla gözler önüne serildi.

SORUNLARIN AZALMASI BEKLENİYORDU AMA

Kentte tarifeye uyulmaması, tarife asılmaması, fiş kesilmemesi, kredi kartı geçerli olmaması, yüksek fiyatlar başta olmak üzere şikayetlerin gündeme alındığı toplantı sonrasında sorunların az da olsa çözümlenmesi bekleniyordu. Toplantıda ele alınan konulara rağmen vatandaşların şikâyetleri devam etti.

KREDİ KARTI GEÇMİYOR

Gaziantep’te Rıdvan Yavuz isimli vatandaş bir işletmede yemek yedi. Yemeğin ardından ödeme yapmak için kasaya giden Yavuz, kredi kartının geçmediğinin söylenmesi üzerine ödemesini nakit olarak gerçekleştirildi.  Ödemenin ardından fiş isteyen Yavuz çalışanların sert tavırları ile karşı karşıya gelirken, fişte yazan bilgi karşısında şoka uğradı. Yavuz, saat 19.35 sularında kesilen fişe baktığında koca gün boyunca fiş kesilen ikinci müşteri olduğunu gördü.

İÇERİDE BOŞ YER YOK

Durumu sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Yavuz, ‘’ Kredi kartı geçmiyor denildi, tamam belki zorunluluk yok. Nakit ödedim problem yok ama saat 19.35 olmuş ben resmi olarak 2. Müşteriyim… İçerde boş yer yok… Şimdi bu vatan hainliği değil de nedir? Daha Fiş istedim diye sert sert baktılar…’’ ifadelerini kullandı.

KURALLAR BU İNSANLAR İÇİN GEÇERLİ DEĞİL Mİ?

Bir başka vatandaş ise fiyat listeleri asılmayan işletmeleri gündeme taşıdı. Söz konusu paylaşımda, ‘’Bu şehirde hala fiyat listelerini kapıya, masaya koymayan işletmeler var. Kurallar bu insanlar için geçerli değil m?’’ diye sordu.

Jandarmadan terör örgütüne dev operasyon! Jandarmadan terör örgütüne dev operasyon!

KATMERCİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Sosyal medyadan geçen tepkiler üzerine Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar Baklavacılar ve Kafeteryacılar Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Abdulkadir Katmerci açıklamalarda bulundu.

FİYAT TARİFESİ ZORUNLU

Sosyal medya hesabı üzerinden önemli notuyla paylaşımda bulunan Katmerci, “Yeme içme sektöründe faaliyette bulunan her işletme işyeri girişinde, Servis yapılan masalarda ve  ödeme yapılan kasa da görünür yere fiyat tarifesini asmak zorundadır. Alışveriş yaptığınız da fiyat tarifesini asmadığını tespit ettiğiniz işletmeleri android ve AppStore de Ticaret Bakanlığının (HFA )uygulamasına bildirmeniz yeterlidir’’ ifadelerini kullandı.

Muhabir: AYHAN DUMAN