Gaziantep'teki tüm belediyeler, Kurban Bayramı için geniş çaplı hazırlıklarını tamamladı. Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri, bayram süresince herhangi bir aksaklık yaşanmaması için ekiplerini mobilize etti. İl Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekipleri de bayram boyunca sahada olacak ve toplamda 7 bin 935 güvenlik personeli görev alacak. Özellikle yoğun insan trafiğinin olduğu cadde, bulvar, parklar, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yaya devriyeler ve ekipler, kurban kesim alanları, camiler, mezarlıklar ve pazar yerlerinde ise trafik ve güvenlik tedbirleri artırılacak.

TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza! TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza!

BÜYÜKŞEHİR'DEN BAYRAM MESAİSİ


Büyükşehir Belediyesi, şehrin düzenini ve temizliğini sağlamak amacıyla kapsamlı bir koordinasyon planı hazırladı. Bu plan dahilinde bayram süresince yaklaşık 700 personel görev yapacak. Gaziantep'in merkez ilçelerindeki 55 kurban satış ve kesim noktasında 302'si doğrudan Büyükşehir Belediyesi personeli olmak üzere, diğer kamu kuruluşlarından destek alınarak toplam 384 kişi görev alacak.

Bayram boyunca, 30 bin çöp konteyneri ilaçlanacak ve temizlenecek, 165 bin sinek ve karasinek odağı kontrol altına alınacak, 250 adet sarı bayrak uygulaması gerçekleştirilecek. Satış ve kesim alanları da dahil olmak üzere ilaçlama çalışmaları hız kesmeden devam edecek. Bu çalışmalarla belediye, bayram süresince ve sonrasında sivrisinek ve karasinek oluşumunu engellemeyi ve vatandaşların rahat bir bayram geçirmesini amaçlıyor.

MEZARLIK ZİYARETLERİNE ÖZEL İKRAMLAR


Mezarlık ziyaretlerinde bayramın ilk gününden itibaren ve Babalar Günü olan 16 Haziran'dan başlayarak 19 Haziran'a kadar ziyaretçilere "Yasin-i Şerif, şeker, çiçek ve su" ikram edilecek. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı müzeler de bayramın ilk günü saat 12.00 itibarıyla ziyarete açılacak ve tatil boyunca açık kalacak.


KOLLUK KUVVETLERİ GÖREV BAŞINDA

Kurban Bayramı boyunca trafik ve güvenlik önlemlerini artıran Emniyet Müdürlüğü, 6 bin 826 personeliyle görevde olacak. Jandarma ise bin 109 personeli ile il genelinde çalışacak; toplamda 7 bin 935 kolluk kuvveti, bayram süresince hizmet verecek. Trafik güvenliği sağlamak amacıyla, çeşitli noktalarda emniyet kemeri, motosiklet kaskı, ehliyet kontrolü ve alkol denetimi yapılacak.

GÜVENLİK DRONE İLE SAĞLANACAK


Her gün belirlenen güzergahlarda radar ile hız kontrolü yapılarak trafik kural ihlallerinin önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca, drone destekli denetimler sayesinde şehrin çeşitli noktalarında trafik kurallarına uyulup uyulmadığı izlenecek. Şehirlerarası otobüs terminalleri ve yolcu otobüslerinde sivil personel görevlendirilecek ve "sürücü ve yolculara trafik güvenliği ve emniyet kemerlerini takmaları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılacak" ve ihlaller tespit edilecek.

YOĞUN DENETİM


Oğuzeli İlçesi Çaybaşı'ndaki kurban kesim noktasında, trafik yoğunluğunu ve araç hareketlerini düzenlemek üzere İl Jandarma Komutanlığı 15 personelden oluşan 5 Trafik Timi görevlendirildi. Ayrıca, vatandaşların yoğunlukla bulunduğu cadde, bulvar, parklar ve alışveriş merkezlerinde yaya devriyeler ve ekipler yer alacak. Bu bölgelerde, kurban kesim yerleri, camiler, mezarlıklar ve pazar yerlerinde alınan trafik ve emniyet tedbirleriyle güvenlik sağlanacak. Hayvan hırsızlıklarının önlenmesi için vatandaşlar bilgilendirilirken, hayvan nakil işlemleri de sıkı takibe alınacak ve sahte para kullanımına karşı uyarılar yapılacak.

Kaynak: Hatice Zengin