Şahinbey ilçesindeki Ayvaz Burçkan Çok Programlı Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrenci ve öğretmenleri, ilçedeki çiftçilerin tarım faaliyetleri sürecinde yaşadıkları olumsuzlukları ve kayıpları ortadan kaldırmak için çalışma başlattı.

OTOMASYON SULAMA SİSTEMİ GELİŞTİRDİ

Öğrenci ve öğretmenler, 2 yıl süren çalışmanın ardından cep telefonuyla uygulama üzerinden kontrol edilebilen otomasyon sulama sistemi geliştirdi. Meslek lisesi öğrencileri daha sonra otomasyon sulama sistemine hava durumunu ve toprağın nemini ölçebilen sensör ile veri depolaması için yazılım entegre etti.

Buluş A A 20240530 34729393 34729384 M E S L E K L I S E L I L E R A K I L L I S U L A M A S I S T E M I G E L I S T I R D I

Sistem, okulun bahçesinde kurulan özel alanda başarıyla uygulanmaya başlandı.

Sahadan edindiği bilgilerle çiftçileri yönlendirerek sulama için uygun şartları belirleyen sistem, su, para ve zamandan tasarruf sağlayacak.

Bilişim teknolojileri öğretmeni Taner Şentürk,  muhabirimize, bölgelerindeki çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini kolaylaştırabilmek için öğrencileriyle sistem geliştirdiklerini anlattı.

AMACIMIZ ÇİFTÇİLERİMİZE FAYDALI OLMAK

Gaziantep'te uzman çavuştan kötü haber! Gaziantep'te uzman çavuştan kötü haber!

Tarlalarına sulama yapmak için giden çiftçilerin zaman ve maddi kayıplarının olduğunu dile getiren Şentürk, şunları kaydetti: "Bölgemiz çiftçilerden oluşmakta ve tarlalar da çiftçilerden uzakta. Zaman ve paradan tasarruf edilebilmesi için uzaktan kontrol edilebilen bir otomasyon geliştirdik. Çiftçilerimiz otomasyonu tarlalarına kurduklarında evlerinden kontrol edebilecek, sulamayı uzaktan başlatıp bitirebilecek. Çiftçiler, tarlalarında yağmur, don riski ve sıcaklıkla ilgili durumları bilecek. Amacımız çiftçilerimize faydalı olmak. Çiftçilerden talep gelirse bütün imkanlarımızı paylaşacağız."

Buluş A A 20240530 34729393 34729385 M E S L E K L I S E L I L E R A K I L L I S U L A M A S I S T E M I G E L I S T I R D I

-SİSTEM OKUL BAHÇESİNDE UYGULANIYOR

Bölümün 11. sınıf öğrencisi Hüseyin Uzsuz da ailesinin çiftçilik yapmasından dolayı proje fikrinin kendisinden çıktığını belirtti.

Söz konusu sorunları ailesinin de yaşadığını bildiren Uzsuz, "Arkadaşlarla amacımız ülkemize ve ailemiz gibi çiftçilere katkıda bulunmak. Sistemi okulumuzda uyguluyoruz ve ileride büyük bahçelere yaymayı hedefliyoruz."

Kaynak: AA