Gaziantep, 6 Şubat 2023 tarihinde Asrın Felaketi’ni yaşadı. 11 ili etkileyen depremde Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri ağır yara almış, kent merkezinde ise büyük panik yaşanmıştı. Aradan geçen 1,5 yıllık süreçte deprem kabusu peşimizi bırakmıyor. Dün sabah saatlerinde Hatay’ın Samandağı ilçesinde meydana gelen 4,1 şiddetindeki deprem Gaziantep’te hissedildi.

FELAKETTE 53 BİN CAN KAYBI YAŞANDI

Türkiye, 6 Şubat 2023 günü Asrın Felaketi olarak adlandırılan büyük bir depremle sarsıldı. 11 ili etkileyen bu büyük felakette 53 bin can kaybı yaşandı ve büyük bir yıkım meydana geldi. Depremin yaraları hala sarılmaya çalışılırken, dönem dönem yaşanan artçı depremler, bu büyük kabusu yeniden hatırlatıyor.

Meriç’ten çarpıcı mülteci iddiası! Meriç’ten çarpıcı mülteci iddiası!

Depremzedenin Zaferi2

DEPREM , GAZİANTEP’TE HİSSEDİLDİ

Hatay’ın Samandağı ilçesinde dün sabah saatlerinde 4,1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem, Gaziantep’in de aralarında bulunduğu çevre illerde hissedildi. Deprem nedeniyle Gaziantep'te kısa süreli panik yaşanırken, Gaziantepliler "Deprem peşimizi bırakmıyor" yorumunda bulundu.

GAZİANTEP’TE 2 BİN 273 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ

Depremin yarattığı panik havası sürerken, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen’in yaptığı bir çalışma dikkat çekti. Özmen’in araştırmasına göre, 6 Şubat 2023 tarihinden 6 Şubat 2024’e kadar olan süreçte Gaziantep’te 2 bin 273 artçı deprem meydana geldi. Bu veriler, Gaziantep’in en fazla depremin yaşandığı iller arasında 6’ncı sırada yer aldığını ortaya koydu.

Deprem 33

DEPREM ÖNLEMLERİ ARTTIRILMALI

Deprem gerçeği Gaziantep’in gündeminden düşmüyor. Artçı sarsıntılar ve yeni depremlerle yüzleşen kent halkı, her yeni depremle birlikte büyük felaketin izlerini bir kez daha hatırlıyor. Gaziantep ve çevre illerde yaşayan vatandaşlar, depreme karşı önlemlerin artırılmasını ve daha güvenli yapıların inşa edilmesini talep ediyor.

Editör: Barış Kaya