Bir zamanlar sanayisi, ticareti, kültürü, gastronomisi ve tarihi ile anılan Gaziantep, son yıllarda şiddet olayları ile gündemde yer alıyor. Gaziantep’in bu durumu Umut Vakfı tarafından hazırlanan 2023 yılı Silahlı Şiddet Haritası ve Raporuna da yansıdı. Rapora göre, 2023 yılında kentte meydana gelen 92 olayda 83 kişi hayatını kaybetti, 103 kişi ise yaralandı. Gaziantep söz konusu olaylar bakımında bölgede 3’üncü olurken, ölü sayısı bakımından ise bölge birincisi oldu.

3 GÜNDE 4 OLAY

Kentte şiddet olayları 2024 yılında da hız kesmiyor. Gaziantep’te 12-15 Mart tarihleri arasında meydana gelen 4 ayrı olayda 1 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi ise yaralandı. Söz konusu olaylar, Gaziantep’in güvenli ve huzurlu bir kent olmasının önünde en büyük engel oluyor. Kent, son yıllarda sıklıkla Teksas olarak anılıyor.

İşte son üç günde kentte meydana gelen olaylar:

SİTE YÖNETİCİSİNE BIÇAKLI SALDIRI

İddiaya göre, Kuzeyşehir’de site yöneticiliği yapan Gülşen Hasgül, kar maskeli 3 şahıs tarafından saldırıya uğradı. Yönetim ofisini basan kar maskeli 3 şahıs zorla içeriye girerek ofisi dağıttı ve sitenin karar defterini istedi. Defterin kendisinde olmadığını belirten Hasgül, saldırganlar tarafından bıçaklandı. Ağır yaralanan Hasgül, 112 Acil Servis ekiplerince Şehitkamil Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede tedavi altına alınan Hasgül’ün durumunun iyi olduğu bildirildi.

HUSUMETLİLERİN KAVGASI KANLI BİTTİ

Olay, Şehitkamil ilçesi Güvenevler Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Ümit Hıyamlıoğlu ile husumetlisi Hasan M. arasında tartışma çıktı. Hayımlıoğlu'nun oturduğu apartmanın önündeki tartışma kısa sürede büyüyerek kavgaya dönüştü. Kavga sırasında iki taraf da birbirlerini bıçak ve silahlarla yaraladı. Olay sonrası, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklanan Ümit Hıyamlıoğlu ağır yaralanırken, silahla vurduğu husumetlisi Hasan M. ise hafif yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Ümit Hıyamlıoğlu yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Yaralı olan katil zanlısı Hasan M.'nin ise tedavisi polis gözetiminde sürdüğü öğrenildi.

OTO GALERİ DE SİLAHLI KAVGA

Gaziantepli Uzman Çavuştan Acı Haber… Gaziantepli Uzman Çavuştan Acı Haber…

İddiaya göre geçtiğimiz gün Fıstıklık Mahallesi’nde bulunan bir Oto Galeride silahlı çatışma meydana geldi. Olayda 6 kişinin yaralandığı, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı öğrenildi. Olayla ilgili Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

ARAZİ ANLAŞMAZLIĞINDA SİLAHLAR KONUŞTU

Son olay ise dün meydana geldi. İddiaya göre Gazikent Mahallesi’nde iki şahıs arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle tartışma yaşandı. Kısa sürede alevlenen tartışmadan, şahıslardan biri silahına sarıldı. Karşısındaki kişiyi bacağından vuran şahıs kayıplara karışırken, olayla ilgili emniyet geniş çaplı soruşturma başlattı. Vurulan şahıs ise ambulansla hastaneye kaldırıldı. Son 3 günde yaşananlar, Gaziantep’in giderek bir şiddet şehrine dönüştüğünün göstergesi oldu.

Muhabir: AYHAN DUMAN