31 Mart Pazar günü yaşanan Yerel Seçimlerinde Gaziantep’te tarihi gelişmeler yaşandı. 20 yıldır AK Partili Belediyelerin iktidarda bulunduğu kentte belediyelerde büyük değişim yaşandı. AK Parti’nin elinde bulunan Şehitkamil, Nizip, Yavuzeli Belediyeleri CHP ve Yeniden Refah Partisi’ne geçti. 2019 Yerel Seçimlerinden bu yana Büyükşehir ve 8 ilçe belediyesini elinde bulunduran Cumhur İttifakı, 5 ilçede seçimleri kaybetti.

Bayram Tatilinin 7 Günündeki Trafik Kazalarının Bilançosu Açıklandı… Ölü Ve Yaralı Sayısı Belli Oldu Bayram Tatilinin 7 Günündeki Trafik Kazalarının Bilançosu Açıklandı… Ölü Ve Yaralı Sayısı Belli Oldu

5 İLÇEDE EL DEĞİŞTİRDİ

Gaziantep’te ilçe belediyelerinde de değişim yaşandı. Şehitkamil Belediyesi’nde 3 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Rıdvan Fadıloğlu rakibi CHP’li Umut Yılmaz’a yenildi. Şehitkamil Belediyesi’nin yanı sıra Oğuzeli’nde Bekir Öztekin, Araban’da Mehmet Özdemir, Nurdağı’dan Mehmet Yıldırır, Nizip’te Ali Doğan, Karkamış’ta Mustafa Güzel, Yavuzeli’nde Mehmet Kaya seçimleri kazanan isimler oldu. Bu seçim sonucuyla birlikte kentte 7 belediye başkanı da değişti.

BELEDİYE SAYISI 5’E DÜŞTÜ

Kentte daha önce Büyükşehir Belediyesi ve 8 ilçe belediyesini elinde bulunduran Cumhur İttifakı, oy oranlarındaki düşüş ile birlikte Büyükşehir ve 4 ilçe belediyesini kazanabildi. Oğuzeli ve Yavuzeli’nde seçimleri Yeniden Refah Partisi kazanırken Nizip ve Şehitkamil’de ise ipi göğüsleyen parti CHP oldu. MHP ile CHP adayının yarıştığı Karkamış’ta ise seçmen tercihini bir kez daha CHP’den yana kullandı.

SEÇMEN SANDIĞA GİTMEDİ

Seçimlerde en çok dikkat çeken konu ise Gazianteplilerin sandığa gitmemesi konusu oldu.2024 yılı itibariyle 1 milyon 393 bin 956 seçmenin bulunan kentte, seçimlere katılım azaldı. 2019 Yerel Seçimlerinde yüzde 78,76, 2023 Genel Seçimlerinde ise yüzde 85,68 olan katılımcı sayısı yüzde 29 oranında azaldı. Kentte 414 bin 718 seçmen sandığa gitmedi…

Muhabir: AYHAN DUMAN