6 Şubat depreminde Gaziantep'in Nizip ilçesinde tek bir bina yıkıldı: Furkan Apartmanı. Burası depremin merkezine 74 kilometre uzaklıkta. Ancak depremde saniyeler içinde yıkıldı ve 51 kişi yaşamını yitirdi. Binada kolon kesilmesi, kaçak kat yapılması, belediyenin buna göz yumması, bilirkişi raporlarında yıkımda ailelerini kaybeden apartman sakinlerinin suçlaması ve daha pek çok skandal var.

Müteahhit Hasan Hüseyin Sever ve kardeşi Abdullah Devrim Sever’in statik ve mimari yapıya uymaması, kaçak kat inşa etmesi, beton dayanıklılığının olmaması, kolonların içine beton yerine büyük taş parçalarının katılması, binanın 55 adet kolonundan yeri yönü doğru olan 50 adet kolon, kaydırılan iki adet, temel pabucu bulunmayan iki adet ve hiç inşa edilmeyen bir adet kolon raporda tespit edilmesine rağmen, soruşturmayı yürüten savcı sorumlular hakkında gözaltı ya da yurt dışı yasağı uygulamadı ve şahıslar yurtdışına kaçtı.

Sevda2

HIÇBIR KAMU GÖREVLISI YARGILANMIYOR

Bilirkişi raporunda binanın zemin katında bulunan asma katlı işyerlerinin sahipleri Faik Öğüt, Eyüp Öğüt ve Nejdet Alpay mobilya mağazası açmak ve asma katlara 1+1 daire yapmak için kolon kesti ve bununla da kalmayarak o dairelerin su ve doğalgaz tesisatları için kolonları delip borular geçirdi ve Nizip Belediyesi de bu dairelere göz yumup elektrik ve su tesisatı çekilmesine izin verdi. Bu daireler kiralanarak gelir elde edildi. Bunların hepsi binanın bilirkişi raporunda açık ve net olarak ifade edilirken dosyada hiçbir kamu görevlisi yargılanmıyor.

Tutuklu sanığın kalmadığı davada, firari sanıklar ve bina müteahhitleri Hasan Hüseyin Sever ve Abdullah Devrim Sever'in avukatlığını Ersan Şen ile Kervan Pastanelerinin damadı ve avukatı Mesut Çakar yapıyor. Kırmızı bültenle aranan Hasan Hüseyin Sever'in avukatı Ersan Şen, son duruşmada firari müvekkiline tutuklanmama garantisi verilmesini talep etmişti.

Sokak hayvanları yasa tasarısında önemli değişiklik! Sokak hayvanları yasa tasarısında önemli değişiklik!

Aileler, dava üzerinde siyasi baskı olduğunu, kolonları kesip kaçak kat yapılmasına göz yumulmasında, bu katlara su aboneliği bağlanmasında dönemin AKP'li belediyesinin sorumlu olduğunu, bu nedenle üstünün kapatılmak istendiğini düşünüyor.

ADALET ARAMAK ZORUNDA KALIYORUZ'

Milletvekili Sevda Karaca Nizip'te aileler ile birlikte yıkılan Furkan Apartmanı'nın enkazını aileler ile birlikte yerinde inceledi. Aileler Karaca'ya durumu adeta bir bilirkişi gibi anlattı. Ardından aileler ile önümüzdeki süreçte atılabilecek adımlara dair toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda konuşan ailelerden Seçkin Şahin, ''Yedinci celseye kadar geldik ve benim gözlemlediğim kadarıyla mahkeme mağdur aileleri dinlemek istemiyor. Aynı zamanda avukatlarımızı da dinlemek istemiyor. Ben mahkeme heyetinin yanlı olduğunu düşünüyorum. Biz bu ülkede mağduruz, evlatlarımızı anne babalarımızı kaybettik. Bu yaşadıklarımızın üstüne bir de adalet aramak zorunda kalıyoruz'' dedi.

Ailelerden Metin Karakuş ise Nizip'te yıkılan tek apartmanın Furkan Apartmanı olduğunu bir kez daha hatırlatarak ''Bu işten anlayan bir yetkili mühendis, mimar kim olursa olsun. Ya bir kişi çıksın desin ki kırk bin tane küçüklü büyüklü yapının olduğu şehirde bu bina şundan dolayı yıkılmıştır. Mantıklı bir izahatta bulunsun. Ama mümkün değil'' diye belirtti.

HERKES KENDİ ADALETİNİ ARAMAYA MAHKUM EDİLİYOR

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ise ailelerin yas süreci bile yaşayamadan adalet arayışına girmek durumunda kaldığını belirtti. Karaca, ''Devletin bu deprem sürecinden sonra özel yetkili olarak açtığı ve deprem dosyalarının akıldığı mahkemelerde sizin anlattığınız bu bilirkişi raporlarındaki çelişkiler ve eksiklikler; bi tek kamu görevlisinin bile bırakalım yargılama sürecine dahil edilmesini tanık olarak bile mahkemeye bir kere dahi çağrılmamış olması, söylediğiniz gibi belediyelerin bu konudaki büyük eksiklikleri, aslında suçun bir parçası olmuş olmaları... Bütün bunlar ne yazık ki bütün deprem dosyalarında çok benzer biçimde ilerliyor'' dedi.

Sevda-1

Karaca, ailelerin mücadelesinin yanlarında olacağını ifade ederek şöyle devam etti: ''Bakın apartman adıyla anılan platformlar, insiyatifler kuruldu. Herkes kendi adaletini kendi aramaya mahkum ediliyor. Olacak iş değil. 19 Temmuz'da ne karar verilirse verilsin, siz bu adalet mücadelesinden vazgeçmediğiniz sürece o dava bitmez. Siz yan yana durdukça ve adalet mücadelesini takip ettiğiniz sürece biz Emek Partisi olarak her koşul altında yanınızda olacağımızı söylemek istiyorum''

Dava öncesinde mecliste Sevda Karaca ile basın toplantısı yapacak olan aileler, ayrıca Gaziantep'teki tüm emek ve meslek örgütlerini, yerel basını ve kurumlara da davanın adaletsiz bir şekilde sonuçlanmaması için dayanışma çağrısı yapacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ