GAÜN Mavera Turkuaz Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşmacı olarak GAÜN TMDK Öğretim Görevlisi Bayram Kurt yer aldı. Konferansta geleneksel nefesli bir halk çalgısı olan dilsiz kaval hakkında bilgi veren Kurt, dilsiz kavalın geçmişten günümüze kadarki sürecine, yapısal özelliklerine ve kaval eğitiminin önemli noktalarına değindi.

Artiz Mektebi büyük ilgi gördü Artiz Mektebi büyük ilgi gördü

Dilsiz kaval olarak tabir edilen çalgının Anadolu’da Çoban Kavalı olarak adlandırıldığını ifade eden Öğr. Görevlisi Kurt, ”İnsanlık tarihinin neredeyse en eski çalgılarından olan kaval ilk çağ uygarlıklarından beri insanoğlu tarafından kullanılmaktadır. Fakat kesin bir tarih hala bilinmemektedir. Bununla birlikte günümüze ulaşan kalıntılar ile kavak yapımında çeşitli hayvan kemiklerinin kullanıldığını gözlemliyoruz. Örneğin 2008 yılında Almanya Tübinngen Üniversitesinin yaptığı kazı çalışmalarında bulunan 21.8 cm boyunda ve yaklaşık 8 mm çapındaki Kızıl Akbaba kemiğinden yapılma çalgı, bilinen en eski çalgı olarak geçiyor. Tarihi 35000 yıldan eskiye dayandırılan kaval farklı biçimlerde günümüze kadar ulaşmıştır.” dedi.

Gaün’de Tmdk Konferansi 3

Aynı neyde olduğu gibi dilsiz kavaldan da ancak doğru dudak açısıyla üflediği vakit ses çıkarılabileceğini vurgulayan Kurt, kaval eğitimine başlama yaşının gitar, piyano veya keman gibi 5-6 yaşlarında olmadığını, dilsiz kavalın tuşlu,telli,yaylı çalgılar  gibi dokunulduğunda ses çıkarmadığı için ancak 13-14 yaşlarında başlamanın ideal olduğunu belirtti.

Ayrıca konferans sonunda GAÜN TMDK Öğretim Görevlisi Bayram Kurt ve konservatuvar öğrencileri tarafından minik bir konser düzenlendi. HABER MERKEZİ