Ramazan ayının başlamasıyla birlikte müslümanlar 2024 fitre miktarını merak etmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2024 fitre bedelini belirledi. Peki fitre nedir? 2024 fitre bedeli ne kadar? İşte detaylar...

Yapay zeka SimSimi tehlikesi! SimSimi nedir, nasıl kullanılır? Yapay zeka SimSimi tehlikesi! SimSimi nedir, nasıl kullanılır?

FİTRE NEDİR?

Fitre, İslam toplumunda zekât gibi önemli bir ibadet olarak kabul edilir. Genellikle Ramazan Bayramı öncesinde ödenen fitre, kişilerin ve ailelerinin temel ihtiyaçlarının ötesinde belirli bir mal varlığına sahip olan Müslümanların, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak amacıyla ödediği bir miktarı ifade eder.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarı, mükelleflerin bu mali sorumluluğunu yerine getirmelerini sağlamak ve toplumsal dayanışmayı teşvik etmek amacıyla belirlenir. Bu miktar, genellikle Ramazan ayı boyunca ödenir ve aile büyükleri tarafından toplanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Bu sayede, Müslümanlar arasında yardımlaşma ve dayanışma ruhu güçlendirilir.

2024 FİTRE BEDELİ NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklama ile 2024 fitre bedeli 130 TL olarak belirlendi.

Editör: Fatma Gültekin