10 sene çalışarak emekli olmak mümkün, uzman isim o formülü açıkladı, eğer yaparsanız anında emekli olunabilecek 10 sene çalışarak emekli olmak mümkün, uzman isim o formülü açıkladı, eğer yaparsanız anında emekli olunabilecek

Bu değişiklikle birlikte, evlerde kullanılan elektrik faturaları döviz kuru arttıkça pahalanabilir. Mevcut yasada, yerli kaynaklar sadece TL üzerinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis ediliyordu.

Yasa teklifiyle "TL" ifadesinin kaldırılması, teklifin hangi para birimi üzerinden yapılacağının yarışma şartnamesiyle belirlenmesine olanak tanıyacak. Bu değişiklik, rüzgar ve güneşten elektrik üreten santrallerin sahiplerine dolar ya da Euro ile alım garantisi verebilme olasılığını gündeme getiriyor. Bu durumda, "yerli ve milli" elektriğin fiyatı, döviz kuru arttıkça artacak ve elektrik faturaları sürekli olarak yükselebilecek.

Ayrıca, teklifle birlikte halihazırda sadece denizler üzerine kurulabilen güneş ve rüzgâr santralleri, artık doğal, suni ve baraj dahil tüm göllerin üzerine de kurulabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, içme ve kullanma amaçlı alanlar hariç dilediği göl, gölet ya da barajı "yenilenebilir enerji kaynağı" ilan edip rüzgar ya da güneş santrallerinin kullanımına açabilecek.

Editör: Ebru Kont1