Yoğun ilgi ve talep gören bu yardımlar için başvuru süresi Şubat ayının sonuna kadar uzatıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ocak ayı memur maaş katsayısındaki artışla birlikte, evde bakım yardımı miktarının 5.097 TL'den 7.608 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. Bakan Göktaş, yeni düzenlemeyle toplamda 4,2 milyar TL evde bakım yardımı ödemesinin yapıldığını belirtti.

Bu yardım, özellikle evlerinde bakım gerektiren tam bağımlı bireylere sahip aileler için büyük bir destek sağlıyor. Geliştirilen sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bireyine ulaşmayı amaçlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu kapsamda 2023 yılında toplam 116.2 milyar TL evde bakım yardımı ödemesi gerçekleştirdiğini ifade etti.

TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı! TEB'den Emeklilere Özel: 12 Bin TL'ye Kadar Promosyon Fırsatı!

Evde bakım maaşı, ilgili illerde farklı tarihlerde hesaplara yatırılmakta olup, hak sahipleri tarafından büyük bir merakla beklenmektedir. Bu ödemelerin sorgulanması için vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden ya da SMS yoluyla kolayca bilgi alabilmektedirler. e-Devlet üzerinden "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfası veya 4747 numarasına "BAKIYE" yazıp SMS göndererek ödeme bilgilerine ulaşılabilir. Bu ödemelerin tüm engelli vatandaşlara hayırlı olması temenni edilmektedir.

Editör: Ebru Kont1