Tarım alanlarının yok edilmesiyle tarımsal ürünlerde bile ithalatın arttığını belirten Meriç, 2024 yılı Ocak-Mart döneminde et ithalatının 144.5 milyon dolara ulaştığını ifade etti.

KARA DELİĞİ TAMAMEN KAPATMAK İMKÂNSIZ

Türkiye ekonomisinin en büyük iki probleminden birisinin cari açık olduğuna dikkat çeken Meriç, ‘’Cari açığın ise en büyük kalemi dış ticaret açığı. Şu anki cari açık rakamı 100 milyar dolar civarında. Türkiye bu açığı, yıllardır turizm geliri ve hizmet ihracatı gibi kalemlerle kapatmaya çalışsa da yaklaşık yarısı Çin’den yapılan ithalattan kaynaklı bu kara deliği tamamen kapatmak imkânsız. Bir tarım ülkesi tahıl ithal etmeye başladıysa bu konuda fazla konuşulacak bir konu yok. Bugün Gaziantep’te fıstık üreticileri, Giresun’da fındık üreticileri ve Rize’de Çay üreticileri desteklenmediği için üretimde düşüşler devam ediyor. Yakın gelecekte çay, fındık ve Fıstık ’ta da dışa bağımlı hale geleceğiz’’ dedi.

Siğillerden muzla kurtulun Siğillerden muzla kurtulun

YEM İTHALİ BAŞLADI

Kurban Bayramı öncesi et ve kurban fiyatlarındaki artışın konuşulduğunu ancak bunun asıl nedeninin yanlış tarım politikaları olduğunu belirten Meriç, ‘’Meralar heba edilince hayvanların otlak alanları kalmadı. Bu kez çiftçi hazır yeme yöneldi. Bu ayda sırasıyla en fazla buğday, soya fasulyesi ve sığır ithal edildi. Yılın ilk ayında sığır ithalatı geçen yıl aynı döneme kıyasla yüzde 65 artarak 87,1 milyon dolar oldu. Yem ithalatında da zirveye koşuyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Türkiye acil olarak tarım politikalarında köklü değişime gitmeli ve çiftçi desteklenmelidir.’’ diye konuştu.

GAZİANTEP FISTIKTA DA İTHALAT TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Gaziantep’te fıstık arazilerinin kamulaştırılarak yok edildiğine ifade eden Meriç, ‘’Gaziantep’teki fıstık üreticileri mevcut sorunların yanı sıra yeni fıstık dikim alanları bulmakta zorlanıyor. Gaziantep’in tarımsal alandaki en büyük markası olan Fıstıkta da ithalat tehlikesiyle karşı karşıya . Tarım alanlarının korunması adına yeni çözümler ortaya koymak zorundayız. Aksi halde bizden sonraki nesiller iğneden ipliğe her şeyi ithal eder hal gelebiliriz.’’ dile getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ