Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından imara açılan Tugay Arazi ile ilgili CHP İl Başkanı Reis Reisoğlu, GBB Başkan Adayı Muzaffer Ertürk, CHP Gaziantep Milletvekilleri Hasan Öztürkmen ve Melih Meriç’in katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

5.Zırhlı Tugay Arazisi’nde gerçekleşen basın toplantısında Reisoğlu, Ertürk ve GBB Meclis Üyesi Beyhan Külekçi, açıklamalarda bulundu.

AMAÇ RANT SAĞLAMAK

CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu, kentin akciğer olan Tugay Arazisi ile ilgili mahkemenin iki kez plan iptali verdiğini söyledi. Bölgede bunun alanda iki yıldır ağaçların kesildiği iddiasında bulunan Reisoğlu, ‘’Beylerbeyi’ne kadar olan alan imara açıldı. Burada amaç rant sağlamak. CHP olarak, Belediyeyi aldığımızda burayı kent ormanı yapacağız’’ dedi.

11 MİLYON METREKARE ALAN İMARA AÇILIYOR

İmara açılmak istenen alanda açıklamalarda bulunan CHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muzaffer Ertürk, üçüncü kez yargıya taşınan Tugay Arazisi’nin mahkeme süreci devam ederken parselasyon işleminin yapıldığını söyledi. Ertürk, ‘’Tugay Arazisi gözüne kestirilmiş. Bunun nedenine gelecek olursak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi. Bu borcu nasıl kapatacaklar, tabi ki bu alanı satarak. Sayın Fatma Şahin, billboardlarda, 2014-2024 yılları arasında 2,5 milyon metrekare yeşil alan yaptıklarını söylüyor. Parselasyon işlemi yapılan alanın büyüklüğü ise 11 milyon metrekare alan. 2,5 milyon metrekareyi 10 yılda yapmışlar, 11 milyon metrekareyi bir yılda bitirecekler.’’

MÜTEAHHİTLERİ ZENGİN ETMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR

Ölümü Aylarca Konuşulmuştu! Erdoğan Rabia Naz'ın Babasına Dava Açtı! Ölümü Aylarca Konuşulmuştu! Erdoğan Rabia Naz'ın Babasına Dava Açtı!

Göreve gelmeleri halinde Tugay Arazisi ile ilgili planı değiştireceklerini söyleyen Ertürk, ‘’Burayı koruyacağız, tamamen yeşil alan yapacağız. Bunların niyeti her şeyi betonarme yapıya çevirmek. Çevremize baktığımızda yata mimari olmadığını görüyoruz. Betonarme bir şehir yaratmışlar, bunlara müsaade etmeyeceğiz. Burayı imara açıp borçlarını kapatmak istiyorlar. Kimseyi düşündükleri yok, kendilerini düşünüyorlar. Müteahhitleri zengin etmeyi düşünüyorlar’’ dedi.

KENT ORMANI YAPACAĞIZ

Gaziantep’in yaşanabilir bir kent olmaktan çıktığını söyleyen Ertürk, ‘’Gaziantep’te KOAH; astım, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve Akciğer Kanseri gibi hastalıklar artmış durumda. Belediyeyi aldığımız zaman yeşil alanlarımızı artıracağız, asla ve asla Tugay Arazisi’nin imara açılmasına izin vermeyeceğiz. Burayı Kent Ormanı yapacağız’’ dedi.

KÜLEKÇİ TEPKİ GÖSTERDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Beyhan Külekçi de Tugay Arazisi’nin imara açılmasına tepki gösterdi. Külekçi, GBB Başkanı Fatma Şahin’in daha önce verdiği demeci gündeme getirdi. Külekçi, Şahin, ‘’nüfus yoğunluğunda Moskova ile yarışıyoruz’’ sözlerini anımsatarak, Tugay Arazisi’nin imara açılmasının yanlış olduğunu kaydetti. AYHAN DUMAN

Editör: Fatma Gültekin