Gaziantepliler Dikkat! O Bölgelerde Elektrik Kesintisi Yaşanacak Gaziantepliler Dikkat! O Bölgelerde Elektrik Kesintisi Yaşanacak

Milletvekilliği Düşürüldü mü?

Gezi Parkı davasında aldığı 18 yıl hapis cezası sonrasında Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliği, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararıyla düşürüldü. Meclis Genel Kurulu'nda kararın okunması sırasında tansiyon yükseldi ve muhalefet milletvekilleri kararı protesto etmek amacıyla kürsüye yürüdü.

Kararın Okunmasıyla Gerilim

Yargıtay'ın kararı Meclis'te okunurken, milletvekilliğinin düşmesine dair gelişmeleri izleyenler, Genel Kurul'da tansiyonun yükseldiğine tanık oldu. Muhalefet milletvekilleri, kararın okunmasına engel olmak için kürsüye yönelirken, bazı vekillerin ellerindeki Anayasa kitapçığını sallayarak tepki gösterdiği görüldü.

Can Atalay Kimdir?

24 Mart 1976 tarihinde İstanbul'da doğan Şerafettin Can Atalay, Türk avukat ve siyasetçidir. Türkiye'deki çeşitli toplumsal davalar ile gazeteci ve yazarların düşünce özgürlüğü davalarında avukatlık yapmıştır. Ayrıca, Gezi Parkı'na AVM yapılması girişimine karşı kurulan Taksim Dayanışması'nın avukatlığını üstlenmiştir. 2022'de Gezi Parkı davasında aldığı 18 yıl hapis cezası sonrasında 2023 genel seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden Hatay milletvekili seçilmiş ve 25 Nisan 2022 tarihinden itibaren Gezi davası nedeniyle Marmara Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunmaktadır.

Editör: Ebru Kont1