Yaz aylarında beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler nedeniyle kabızlık sorunu sıkça karşılaşılan bir durum haline geliyor. Bu sorunla başa çıkmak için ünlüler, yaban mersini gibi lifli meyveleri sofralarından eksik etmiyorlar. Yaban mersini, kabızlığı önlemede etkili bir doğal çözüm olarak biliniyor.

Yaban mersini, Ebru Şallı, Çağla Şıkel ve Yasemin Özilhan gibi ünlülerin tariflerinde sıkça yer alıyor. Bu küçük, mor meyve hem çiğ tüketilebilir hem de tatlılar, smoothieler ve yoğurtlarla birlikte farklı yiyeceklere eklenebilir.

Ayrıca yapılan bazı çalışmalar, yaban mersini tüketiminin beyin sağlığını destekleyebileceğini ve özellikle yaşlılarda bilişsel işlevleri iyileştirebileceğini ortaya koyuyor. 

Gaziantep İstanbul arası kaç saat sürüyor? Gaziantep İstanbul arası kaç saat sürüyor?

YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI

Yaban mersini, sağlık faydalarıyla dikkat çeken bir meyvedir. Kronik hastalıkların riskini düşürmeye yardımcı olur ve iyi bir C vitamini ile K vitamini kaynağı olarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Stresle mücadelede etkili olan bu meyve, aynı zamanda antioksidanlar açısından zengindir.

Düşük kalorili yapısıyla besleyici bir alternatif olan yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik ve kas sağlığını destekler. Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olan yaban mersini, çözünür lif içeriğiyle bağırsak sağlığını iyileştirir.

Ayrıca, yaban mersini kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur ve yapılan bazı çalışmalar, düzenli tüketiminin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ