Bu yöntemlerlere klimaya para vermeye gerek kalmıyor! Bu yöntemlerlere klimaya para vermeye gerek kalmıyor!

Tadına doyamadığımız, sofralarımızın vazgeçilmezi olan yemeklerin ve tatlıların arkasında ilginç hikayeler olduğunu biliyor muydunuz? İsimleri ve oluşumlarıyla lezzetiyle bizi kendine hayran bırakan pek çok yiyeceğin aslında ilgi çekici geçmişleri var. İşte o lezzetler...

HİKAYESİ OLAN LEZZETLER 

KRUVASAN

Bir rivayete göre, kruvasanın tarihi Osmanlı İmparatorluğu'nun 1683'te Viyana'yı kuşattığı döneme kadar uzanıyor. Hikaye şöyle: Osmanlılar gece surların altından şehre baskın yapmayı planlarlar, ancak herkesin uyuduğu bu saatlerde fırıncılar sabaha ekmek yetiştirmek için ayaktadır. Kuşatmayı fark eden fırıncılar şehrin muhafızlarına haber verirler. Bu olaydan sonra, Viyana kuşatmasını anmak adına fırıncılar, Osmanlı sancağındaki hilalden esinlenerek hilal şeklinde hamur yapmaya başlarlar ve böylece kruvasan doğar.

SUFLE

Suflenin hikayesini duymuş muydunuz? Oldukça ilginç!

1918 yılında Joseph Gueyden ve eşi Lea, Kern City'deki bir Fransız fırınını satın alırlar. Fırıncılığın yanı sıra tiyatro ile de ilgilenen Joseph, suflör olarak görev yapar. Bir gün fırında işler yolunda gitmez; mutfak kronometresi bozulur ve fırına atılan kek tam pişmeden çıkar. Bu durum karşısında üzülürken aslında çok lezzetli bir şey keşfeder. Bu keki tiyatrodaki arkadaşlarına götürür ve kek herkes tarafından çok sevilir. Zamanla "içi ıslak kek" olarak adlandırılan bu kek, Joseph'in ölümünden sonra Lea'nın fırını satıp keke "sufle" adını vermesiyle günümüze kadar gelir.

FALAFEL

Falafel, Mısırlı Hristiyanların Paskalya dönemi öncesindeki Lent veya Büyük Perhiz döneminde hayvansal ürün tüketiminin yasak olduğu zamanlarda et yerine tükettikleri bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Mısırlı Hristiyanlar olan Kıptilerin yaşadığı İskenderiye, o dönemde bir ticaret merkezi olduğundan falafel Ortadoğu ve Akdeniz'e kadar yayılmıştır. Ayrıca falafel kelimesinin kökü, Arapçada nohut ezmesi ile yapılan bir içli köfte anlamındaki "falafil" sözcüğünden gelmektedir.

TİRAMİSU

İtalyanca'da "Beni neşelendir" ya da "Beni al" anlamına gelen tiramisu, kahve aromalı bir İtalyan tatlısıdır ve kahveye batırılmış kedi dilleri ile yapılır. Tiramisunun kökeni, "Le Beccherie" adlı restoranın sahibi olan Roberto Linguanotto adlı şef tarafından yaratıldığı öne sürülür. Tarihsel bazı kaynaklarda tiramisunun afrodizyak etkili olduğu da söylenmiştir. 24 Aralık 1969'da ilk tiramisunun yapıldığı bilinmektedir. Tiramisu tarifinin, Zuppa Inglese adındaki başka katmanlı bir tatlıdan esinlenerek ortaya çıktığı da söylentiler arasındadır.

PATATES KIZARTMASI

"French fries" yani Fransız kızartması olarak bilinen patates kızartmasının kökeni hala tartışma konusu. Özellikle Belçika ve Fransa arasında bu konu tartışılmaktadır. Hikayeye göre, Belçika'da Meuse Nehri'nde insanlar balık tutar ve bu balıkları kızartarak tüketirlermiş. Kış aylarında nehir donduğunda ise patatesi kızartarak tüketmeye başlarlar. Birinci Dünya Savaşı sırasında Belçika'daki Amerikan askerler bu patates kızartmalarına hayran kalırlar. Belçika'da sıkça Fransızca konuşulduğu için "Fransız kızartması" derler ve bu ad yayılır.

Bu hikayeler, sofralarımızı süsleyen lezzetlerin ardındaki ilginç ve eğlenceli geçmişleri ortaya koyuyor. Yemeklerin sadece tadı değil, aynı zamanda tarihleri de bizleri kendine hayran bırakıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ