Günde en az 2-3 kez tuvalet kullanmanın, vücudun bağırsak hareketlerini desteklediği ve 'organ zamanı' kavramıyla uyumlu olduğu ifade ediliyor.

Akciğerini seven bundan uzak dursun! Nefes Almanızı Engelleyebilir! Akciğerini seven bundan uzak dursun! Nefes Almanızı Engelleyebilir!

Çin tıbbında uzun yıllardır sabah saatlerinin bağırsak hareketleri için en uygun zaman olduğu kabul ediliyor. Kanadalı Doktor Janine Bowring, gece boyunca toksinlerden arınan vücudun, sabah ışığının etkisiyle bağırsak hareketlerinin teşvik edildiğini söylüyor. Bowring, sabah tuvalet rutinini desteklemek için lif oranı yüksek gıdalar tüketmenin, yeterli su içmenin ve düzenli egzersiz yapmanın önemini vurguluyor.

New York'taki Grossman Tıp Fakültesi'nden Dr. David Poppers ise, sabah tuvalete gitmenin herkes için bir zorunluluk olmadığını ancak sabahları bağırsak hareketlerinin daha aktif olduğunu ve bu rutinin enerji seviyesini artırabileceğini belirtiyor. Sabah egzersizleri gibi fiziksel aktivitelerin bağırsak hareketlerini desteklediğini ve düzenli bir gastrointestinal sistem için faydalı olduğunu ekliyor.

Kafeinin sabah bağırsak hareketlerini teşvik eden bir faktör olduğu, ancak kişisel bağırsak hareket düzeninin her birey için farklı olabileceği hatırlatılıyor. Haftada üçten az bağırsak hareketinin kabızlık olarak tanımlandığı, ancak bu durumun uzun vadede başka sağlık sorunlarının belirtisi olabileceği ifade ediliyor.

Editör: Ebru Kont1