İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yenilenmeyen ehliyetlerle trafiğe çıkılmasının yasaklandığı ve bu kurala uymayan vatandaşlara 1 Ocak 2025 itibarıyla 12 bin 978 TL para cezası kesileceği bildirildi.

Ehliyet 22

Dolar ve Euro güne nasıl başladı? Dolar ve Euro güne nasıl başladı?

Sadece 15 TL ödeyerek büyük miktarda para cezasından kaçınabilirsiniz

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden alınan randevularla ehliyetinizi birkaç dakika içinde yenileyebilir ve çipli ehliyete geçiş yapabilirsiniz. Ehliyetinizi yenilemek için randevu almanız gerekmekte ve ilgili belgeleri hazırlamanız zorunlu. Yenileme işlemi için ise sadece 15 TL ödemeniz gerekiyor. 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olan ehliyetlerin yenilenmesi zorunlu tutulmuş olup, bu zorunluluğa uymayarak eski ehliyetiyle araç kullanmaya devam edenlere 13 bin TL'lik trafik cezası uygulanacaktır.

B Sınıfı Ehliyet1

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKEN BELGELER

Ehliyet yenileme sürecinde sürücülerin, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden randevu alarak belirli evrakları hazırlamaları gerekmektedir. İşte yenileme için ihtiyaç duyulan belgeler:

  • Kimlik kartı veya pasaport
  • Güncel biometrik fotoğraf
  • Geçerli sağlık raporu
  • Kan grubu belgesi (Eğer sağlık raporunuzda yer alıyorsa bu belgeye gerek yoktur)
  • Mevcut sürücü belgesi
  • Adli sicil kaydı
  • Yenileme için ödenecek 15 TL tutarında ücret (12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedeli içermektedir)

Bu belgelerle birlikte randevu tarihinde ilgili kuruma başvurduğunuzda, ehliyet yenileme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, 2024 yılı sonrasında eski tip ehliyetlerle trafikte yakalanmanın cezası yüksektir ve bu cezaların zamanla artabileceği öngörülmektedir.