Dana kadar keçi sözü gerçek oldu Dana kadar keçi sözü gerçek oldu

Fenerbahçe'nin Büyük kongresinde yeniden başkan olan Ali Koç'un hayatı merak konusu oldu. Peki Ali Koç kimdir? Nereldir? Kaç yaşındadır? Evli midir? Bekar mıdır? İşte merak edilenler... 

ALİ KOÇUN MERAK EDİLEN HAYATI 

Ali Yıldırım Koç, Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından biri ve Koç Holding'in etkili bir lideri olarak tanınır. 2 Nisan 1967'de İstanbul'da dünyaya gelen Koç, Çiğdem (Simavi) ve Rahmi Koç'un en küçük oğlu olup, Ömer ve Mustafa adında iki abisi bulunmaktadır. Eğitim hayatına Londra'da başlayan Ali Koç, 1985 yılında Harrow School'dan mezun oldu. Daha sonra ABD'ye taşınarak 1989'da Rice Üniversitesi'nden ekonomi ve iş idaresi üzerine lisans derecesi aldı. İlerleyen yıllarda, 1997 yılına kadar Harvard Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisansını tamamladı.

Profesyonel kariyerine ABD'de çeşitli şirketlerde çalışarak başlayan Koç, Türkiye'ye dönüşünde Koç Holding bünyesinde önemli roller üstlenmeye başladı. 1986 yazında Otosan A.Ş. Ford Motor Company iş birliğiyle otomobil montaj hattında, sonraki yıllarda ise Koç Holding Otomotiv Grubu'nda çeşitli görevlerde bulundu. 1990'ların başında J.P. Morgan ve American Express Bank gibi finans kuruluşlarında deneyim kazandı.

Koç Holding'de stratejik planlama ve yeni iş geliştirme gibi alanlarda liderlik yaparak şirketin global pazardaki konumunu güçlendirdi.

2006 yılından itibaren Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı olarak görev alan Ali Koç, 2008'den bu yana da yönetim kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca 2009 yılından itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu üyesi olan Koç, iş dünyasındaki başarısının yanı sıra Fenerbahçe Spor Kulübü'nde de iki dönem yöneticilik yaparak spor dünyasında da etkili bir figür haline gelmiştir. Şuanda da aktif olarak Fenerbahçenin başkanı olarak görev yapmaktadır.

Özel hayatında ise Koç, Rice Üniversitesi'nde tanıştığı Nevbahar Demirağ ile 2005 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten Sadberk Leyla (d. 2006) ve Kerim Rahmi (d. 2008) adında iki çocuğu bulunmaktadır. Hem iş dünyasında hem de özel hayatında başarılı bir profil çizen Ali Koç, modern Türkiye'nin ve Fenerbahçenin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Editör: Tülay Kara