Türkiye'de mobil bankacılık uygulamaları üzerinden rahatlıkla açılabilen mevduat hesapları zamanla kullanımını yitiriyor. Pek çoğu zaman aşımına uğruyor. Bankada bireysel mevduat hesabı bulunan kullanıcılar hesabı kullanmayı bıraktığı anda içinde kalan tutarı dikkate almıyor.

Böyle bir durumda banka hesaplarında kalan para TMSF'ye devrediyor. Atıl durumda olan ve işletilmeyen hesaplar zaman aşımına uğradığında bu işlem uygulanıyor. Ziraat Bankası mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak müşteri hesabı oluşturan, hesaplarında para unutan, yıllardır pasif durumda bıraktığı için bakiyelerinde işlem uygulanmayan ve birikimi bulunan müşterilerini uyardı. 

Banka liste yayınladı ve tarih sundu. 15 Haziran tarihine kadar bankaya başvuru yapılmadığında listede ismi geçen kişilerin hesaplarındaki tüm bakiyeler sıfıra indirilecek. Parasını bankada unutmuş, zaman aşımına uğramış kişiler bu durumu fark ettiklerinde itiraz edebilecek. 

Malatya'da Feci Kaza! Çok Sayıda Kişi Yaralandı Malatya'da Feci Kaza! Çok Sayıda Kişi Yaralandı

HESABI ZAMAN AŞIMINA UĞRAYAN NE YAPABİLİR?

Ziraat Bankası'nın yayınlamış olduğu listede adını görüp, uzun süredir ziyaret etmediği hesabının zaman aşımına uğradığını gören bir kişi ne yapabilir? Böyle bir durumda kişinin kanunsal olarak itiraz etme hakkı bulunur. Her zaman için bu itirazlar kısa sürede sonuçlanmayabilir. 

Bazı durumlarda ihtilaflı hesapların bakiyesinin müşterisine teslim edilmesi oldukça uzun bir süre alabilir. Ziraat Bankası'nın 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesini öne sürerek yaptığı işte o açıklama: 

O TARİHE KADAR BAŞVURULMAZSA...

“Mevduat, emanet, katılım fonu ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi işlemi herhangi bir yazı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.” 

Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgisi bulunan müşterilerin 15 Haziran 2024  mesai bitimine kadar hesabın bulunduğu şubeye giderek geçerli bir kimlik belgesi ile beraber başvurması gerekiyor. Eğer bu başvuru yapılmazsa zaman aşımına uğrayan mevduat, hak, emanet, alacaklar yasa gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredecek.

Editör: Muharrem Türkoğlu