FLAŞ… FLAŞ… Gaziantep’te Protesto İle Karşılanan Alman Cumhurbaşkanı İçin Son Dakika Gelişmesi… FLAŞ… FLAŞ… Gaziantep’te Protesto İle Karşılanan Alman Cumhurbaşkanı İçin Son Dakika Gelişmesi…

Günümüzde inşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte, vatandaşlar konut almak konusunda zorluklar yaşamaya devam ediyor. Ancak, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ucuz konutlar için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut sahibi olmak isteyenlere müjde verdi.

KONUTTA KDV MÜJDESİ YOLDA

Özhaseki, KDV'nin sosyal konutlar için 149 metrekarenin altında yüzde 1 iken daha sonra yüzde 10'a kadar yükseldiğini belirtti. Maliye ekibinin konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu konuda müjdeli bir haberin çıkabileceğini umut ettiğini ifade etti.

TAKSİTLER ASGARİ ÜCRETİN 4'TE 1'İ OLACAK

Mehmet Özhaseki, TOKİ'nin şu anda ülke genelinde yapımına devam ettirdiği 175 bin civarı konut olduğunu söyledi. Özhaseki sözlerine şöyle devam etti:

"Bunların 165 bini, vatandaşlarımız ev sahibi olurken 2 bin küsur liradan 4 bin liraya kadar taksit ödüyorlar. Yani neredeyse yüzde 95'i 2 bin 300 lira ile 4 bin lira arasında taksit ödeyerek ev sahibi oluyorlar. Dünyanın neresinde asgari ücretin 4'te biriyle, 5'te biriyle ev sahibi olunan ülke var. Geriye kalan 10-12 bin dilimde ise son dönemde başlayan, biraz metrekareleri büyük olan 8 bin liraya kadar olan bir bölüm var. Bir de 12 bin liraya kadar bölüm olan var. Yani 10-12 bin tane konutun da taksitleri bir grubun 8 bin liraya kadar, 6 bin, 7 bin, 8 bin lira gibi. Biraz daha büyük metrajlı olanlar da 12 bin liraya kadar. Bunlar da en son dönemdeki başlayanlar ve yapılanlar. Türkiye'deki asgari ücretin yarısı gibi bazen 4'te 1'i gibi bazen 4'te 3'ü gibi bir rakamla çok şükür binlerce insan ev sahibi olabiliyor. Biz bunları devam ettireceğiz. Daha düşük fiyatlarla, daha uzun vadelerle, kiranın bile yarısı gibi fiyatla inşallah ev sahibi yapmaya gayret edeceğiz."

Editör: Fatma Gültekin