1 Aralık 2023'te duyurulan seçim takvimi kapsamında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen süreç devam etmektedir. 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı, başladı. Şu ana kadar seçime katılmaya hak kazanan siyasi parti sayısı 36 iken, Yenilik Partisi ve Genç Parti'nin seçimlere katılmayacağını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmesiyle bu sayı 34'e düştü. Seçmenler, oy kullanacakları yerleri öğrenmek için araştırmalara başladılar.

SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARININ DAĞITIMI BAŞLADI

20 Şubat'ta siyasi partiler ve bağımsız adaylar, il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim ettiler. 27 Ocak'ta Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında gerçekleştirilen kura çekimi ile seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlendi. Seçim takvimine uygun olarak, vatandaşların nerede oy kullanacaklarını gösteren seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı başladı.

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı  24 Mart Pazar gününe kadar tamamlanacak.

SEÇMEN KAYDI SORGULAMA

Oy kullanma bilgi kağıdı yanında olmayan seçmenler, yine de oy kullanabilirler. Seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgilerini Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi internet sitesinden, e-Devlet üzerinden, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması'ndan veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilirler.

Fırtınaya Dayanamayan Cami Minaresi Yıkıldı Fırtınaya Dayanamayan Cami Minaresi Yıkıldı

E-Devlet Üzerinden Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama Linki

Editör: Tekin Albayram