Bildiride, tarım ürünlerindeki ihracatın üreticilerin sigortası olduğuna vurgu yapılarak, yasağın kaldırılmasının önemine dikkat çekildi. "Bu süreçteki kaybımız 400 milyon avro civarında oldu" şeklinde ifade edilen görüşlerde, Türkiye'nin zeytinyağı stokunun artmasıyla birlikte ihracat fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Zeytinyağı

Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına getirilen tedbirin iç piyasada fiyatları artırmak amacıyla alındığına dikkat çekilen açıklamada, bu tedbirin beklenenin aksine fiyatları yükselttiği belirtildi. Ayrıca, ihracatın önemli ölçüde azaldığına ve üreticiler ile ihracatçıların zarar gördüğüne vurgu yapıldı.

Zeytin Bahçenizdeki Güzelliği Artırmanın 5 Sıra Dışı Yolu

Türk zeytincilik sektörünün önde gelen 20 kurumu, Türkiye'nin yıllık zeytinyağı tüketiminin yanı sıra 2024-25 sezonuna ilişkin projeksiyonlarını da paylaştı. Bildiride, 2024-25 sezonunda beklenen rekoltenin 400 bin tonun üzerinde olması beklenirken, bu durumun sektörde stok ve değer kaybına neden olabileceği vurgulandı. Üreticilerin teşvik edilmesi ve ihracatın desteklenmesi gerektiğine dikkat çekilerek, aksi takdirde sektörün ve ülkenin kaybedebileceği ifade edildi.

Zeytinyağı Sektörü Ortak Bildiri Imzaladı İhracat Yasağını Kaldırın

20 kurumun imzasını taşıyan bildiride şu kuruluşlar yer alıyor: Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Söke Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tire Ticaret Odası ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi.

Dolar ve Euro güne nasıl başladı? Dolar ve Euro güne nasıl başladı?

Editör: Muharrem Türkoğlu