Yapılan zammın nedeninin fıstık fiyatlarındaki artış olduğu ileri sürülse de, baklavacılar bu görüşe karşı çıkıyor. Gaziantep Ticaret Odası Meclis üyesi ve Akıncıoğlu Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncıoğlu, son yapılan baklava zammının fıstıkla alakalı olmadığını ifade ediyor.

Zammın Nedeni Fıstık Değil5

YÜKSELMELER SUNİ

Akıncıoğlu, baklavanın girdi maliyetlerinde son dönemde ciddi oranda zamlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “En basiti baklavada KDV oranı yüzde 10’a çıkarıldı. Baklava yapımında kullandığımız meşe odununun fiyatları ciddi şekilde arttı. Bu girdiler artınca, bizim de baklavaya zam yapmamız kaçınılmaz hale geldi. Yapılan zammın fıstık fiyatları ile hiç alakası yok. Biz de fıstık fiyatındaki yükselmenin suni olduğunun ve 15-20 gün içerisinde yeniden eski haline geleceğini biliyoruz” dedi.

Zammın Nedeni Fıstık Değil4

Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nde şampiyon belli oldu! Kadınlar Voleybol Milletler Ligi’nde şampiyon belli oldu!

HERKES MUTSUZ

Fıstık fiyatlarındaki artışın suni olduğunu herkesin kabul ettiğinin altını çizen Akıncıoğlu, “Fiyatların bu kadar yükselmesinden ne bizler, ne vatandaş, ne de fıstıkçı esnafı mutlu değil. Herkes mutsuz. Burada haksız kazanç elde eden stokçular ve bazı komisyoncular var. Bunları önlemek, bu sorunları gidermekte devletin işi. Bu konuyla ilgili Ticaret Bakanlığına gerekli başvurularımızı yaptık. Tabi fıstık üreticisinin desteklenmesi de gerekiyor. Nasıl ki fındık, badem destek kapsamına alınıyor, fıstıkta destek kapsamına alınmalı ve üretici desteklenmeli.” Dedi.

Editör: Barış Kaya