31 Mart Yerel Seçimleri, ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de sürpriz sonuçlara neden olmuştu. 2019 Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi dahil 8 belediyeyi kazanan Cumhur İttifakının elindeki belediye sayısı Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru’nun AK Parti’ye geçişiyle 9’a yükselmişti.

CUMHUR İTTİFAKI 4 BELEDİYE KAYBETTİ

2024 Yerel Seçimlerinde 7 Belediye AK Parti, Oğuzeli, Araban ve Karkamış Belediyeleri ise MHP’ye bırakılmıştı. Yapılan Seçimlerinde MHP 1, AK Parti ise Şehitkamil Belediyesi ise 3 Belediyeyi kaybetti. MHP Oğuzeli’ni Yeniden Refah Partisi Adayı Öztekin’e kaptırırken, meclis çoğunluğunu aldı, Araban’da ise seçimleri kazandı. AK Parti ise Şehitkamil, Yavuzeli ve Nizip’te seçimleri kaybetti.

OĞUZELİ VE YAVUZELİ’NDE YRP DÖNEMİ

2024 Yerel Seçimlerinin her yönüyle sürpriz partisi Yeniden Refah Partisi oldu. İlk kez Yerel Seçimlere giren YRP, Gaziantep’te Oğuzeli ve Yavuzeli Belediyelerini kazandı. İki Belediyenin yanı sıra Büyükşehir Belediye Meclisinde de grup kurma hakkı kazanan YRP, bu yönüyle dikkatleri üzerine çekti.

Kılıçdaroğlu'ndan beklenmedik Gaziantep ziyareti Kılıçdaroğlu'ndan beklenmedik Gaziantep ziyareti

YILMAZ, ÜÇÜNCÜ SIRADA TAMAMLADI

31 Mart Yerel Seçimlerinde Yeniden Refah Partisi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Şükrü Yılmaz, 159 bin 158 oy oranı ile AK Parti Adayı Fatma Şahin ve CHP Adayı Muzaffer Ertürk’ün ardından seçimleri üçüncü sırada tamamlamıştı.

GAZİANTEP İLK 5’TE

Yılmaz, partisinin en çok oy aldığı 10 ili açıkladı. Buna göre YRP’nin en yüksek oy aldığı il Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Seçimlerini kazanan YRP, 347 bin 600 oy aldı. Şanlıurfa’yı Konya takip etti. YRP Konya’da 278 bin 564 oy aldı. Konya’nın ardından ise 226 bin oy ile İstanbul, 195 bin 340 oy ile Kahramanmaraş ve 159 bin 158 oy ile Gaziantep takip etti. Diğer iller ise Kayseri, Ankara, Samsun, Bursa ve Kocaeli oldu.