Trafikte sürücülerin en sık yaptığı hatalardan biri de emniyet şeridini kullanmaları olarak kayıtlara geçerken yetkisi olmadığı halde emniyet şeridini kullanan sürülere para cezası veriliyor. Trafik akışının en büyük sorunları arasında emniyet şeridinin ihlali yer alırken özellikle büyükşehirlerde trafiğin en kalabalık olduğu yerlerde sürücüler sıklıkla emniyet şeridini kullanıyor. Trafikten kaçış şekli olarak tercih edilen emniyet şeridinin gereksiz kullanımı büyük bir sorun yaratıyor. Yetkisi dışında emniyet şeridi kullananlara idari para cezası verilirken yeni miktarı açıklandı. 

Emniyet Şeridi İhlaline  Para Cezası Ne Kadar?

Yolların en sağ kısmında bulunan güvenlik şeridi olarak da bilinen kesintisi olmayan, düz çizgiden oluşan emniyet şeridi trafik akışına dahil edilmiyor. Belirli durumlar dışında araçların emniyet şeridini kullanmaları yasaklı sayılırken yetki dışında emniyet şeridini kullanan araç sürücülerine de para cezası veriliyor. Emniyet şeridi araçların kullanımına kapalı olmakla beraber kaza, araç arızalanması gibi durumlarda sürücülerin araçlarını emniyet şeridine çekip, trafiğin aksamasını önlemesi sağlanıyor.

2024’ün en fazla satan otomobil modelleri nelerdir? 2024’ün en fazla satan otomobil modelleri nelerdir?

Emniyet şeridini kullanabilecek diğer araçlar ise trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar olarak bilinirken gereksiz yere emniyet şeridini kullandığı tespit edilen sürücülere ise 2024 yılında yeniden değerleme oranına göre zamlanan şekilde para cezası kesiliyor. Geçiş üstünlüğü bulunmayan araçların emniyet şeridini kullanması durumunda bu ihlalin cezası da 6 bin 440 lira olarak ödeniyor. Cezayı alan sürücünün bir ay içinde ödeme yapması durumunda da ceza miktarına yüzde 25 oranında indirim  uygulanıyor.

Editör: Tülay Kara