YKS sınavına günler kala öğrencileri büyük bir strest kapladı. Bir yandan konuları yetiştirmeye çalışan diğer yandan aile baskısına maruz kalan öğrenciler stresi azaltan besinleri ve strestle nasıl başa çıkacağını merakla araştırıyorlar. İşte stresle baş etmenin yolları ve stresi azaltan besinler....

STREST OLMAYIN BU BESİNLERİ TÜKETİN 

 BROKOLİ

C vitamini içeren besinlerin zeka geliştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Brokoli, düzenli olarak tüketildiğinde sinir hücrelerinin sağlıklı bir şekilde uyarılmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, brokoli zihni açma özelliğine sahiptir ve vücuda enerji vererek hızlı düşünme yeteneğini artırabilir.

SOMON BALIĞI

Omega-3 yağ asitleri, beyin hücrelerinin hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bu önemli besin maddesini en iyi şekilde balıklardan alabilirsiniz.

Özellikle somon balığı, omega-3 bakımından zengin bir kaynak olarak bilinir. Somon balığını düzenli olarak tüketenlerin zihinleri genellikle daha hızlı açılır ve dikkat dağınıklığı azalabilir. 

ÇEVİZ 

Her sabah 2 adet ceviz tüketmek, beyin sağlığını korumak için etkili bir yöntem olabilir. Ceviz, içeriğindeki besin maddeleri sayesinde daha hızlı düşünmenize ve problem çözme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Özellikle sınav hazırlık döneminde taze ceviz tüketmeye özen göstermek önemlidir. Ceviz, kendinizi daha iyi hissetmenize ve enerji depolamanıza yardımcı olabilir. 

KABAK ÇEKİRDEĞİ 

E vitamini bakımından zengin olan kabak çekirdeği, zekayı artıran bir besin olarak bilinir. Ayrıca, içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde dikkat dağınıklığı ve stres gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir. 

ÇİLEK 

C ve E vitamini açısından zengin olan çilek, sinir hücrelerini uyarmakta ve beyin fonksiyonlarını desteklemektedir.

Anında güneş lekelerinden kurtulun! Anında güneş lekelerinden kurtulun!

Özellikle ders çalışma hazırlığı sırasında yaşanan dikkat dağınıklığı problemlerinde, kaygı ve stres anlarında çilek tüketmek faydalı olabilir. Çünkü çilek, zihni açmakla kalmaz, aynı zamanda zeka gelişimine de katkı sağlayabilir. 

BİTTER ÇİKOLATA 

Sınav öncesi oluşacak kaygı ve stresi hafifletmek için bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata, zihni açıcı ve enerji verici tatlı besinler arasında yer alır. Ancak mutlaka ölçülü tüketmeye özen göstermelisiniz. 

STRESTTEN KURUTULMANIN  EN PRATİK YOLLARI

DÜZENLİ SPOR YAPIN 

Haftada 2 veya 3 kez, 30-45 dakika tempolu bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır.

GEVŞEME VE NEFES EGZERSİZELERİ 

Bireysel olarak deneyebileceğiniz son derece faydalı yöntemlerdir.

GÜNLÜK İŞLERİNİZİ ÖNCEDEN PLANLAYIN 

Acil işlere öncelik vermek en mantıklısıdır. Her konuda bir öncelik sırası belirlemeye çalışın.

Uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü, iştahsızlık, çaresizlik hissi ve bitkinlik gibi şikayetler ortaya çıktığında, bir ruh sağlığı uzmanına başvurmaktan çekinmeyin.

Editör: Tülay Kara