Lima Kullanım Riski

Tatilcilerin klima kullanımı artarken, bronşit ve zatürre vakalarında da artış yaşanmakta. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya, özellikle otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını ve bu durumdan en çok çocukların etkilendiğini vurguluyor. Özkaya, "Legionella" bakterisinin klimalardan üreyerek "lejyoner hastalığı"na yol açtığını ve bu hastalığın çocuklarda COVID-19’a oranla daha fazla zatürreye neden olduğunu belirtiyor. Vatandaşların klima kullanırken dikkatli olmaları gerektiğini ve kronik hastalığı olan kişilerin daha duyarlı olmaları gerektiğini söylüyor.

Çocuklarda Zatürre Vakalarında Artış

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, otel ve tatil köylerinde konaklayan kişilerin "beni klima çarptı" diyerek hastalandıklarını söyledi. Bu durumdan en çok etkilenenlerin çocuklar olduğunu belirten Özkaya, “Ciddi sayıda, daha önce görülmemiş derecede çocuk bronşiti ve zatürresi vakaları görmeye başladık. Hatta COVID-19 salgınında, çocuk yaş grubunda COVID-19 virüsüne bağlı bu kadar çok zatürre görmüyorduk. Son günlerde; ‘Legionella’ bakterisinin, çocuk yaş grubunda COVID-19’a oranla çok daha fazla zatürreye neden olduğunu görüyoruz” dedi.

Kronik Rahatsızlığı Olanlar Ölebilir

Legionella pneumophila bakterisinin klimalardan üreyerek hastalığa yol açtığını vurgulayan Özkaya, bu hastalığın kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabileceğini ve yaşlı, kronik hastalığı olan vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca, bakterinin ılık sularda kolaylıkla çoğalabileceğini ve bu nedenle sauna, hamam veya kaplıca havuzlarında dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. “Bakteri o kadar küçüktür ki, su buharı gibi küçük su damlacıklarının içine yerleşerek havaya karışabilir. Kontamine suların bulunduğu sauna, hamam veya kaplıca havuzu gibi sıcak sulardan çıkan buhar damlacıklarının solunması ile bakteri akciğerlere ulaşır. Kişiden kişiye yayılım söz konusu değildir” açıkladı.

Sıcaklarda mide gribine dikkat! Sıcaklarda mide gribine dikkat!

Klimalar 22 Derecenin Üstünden İnmemeli

Prof. Dr. Özkaya, klimaların iyi temizlenmesi gerektiğini ve klima zatürresinde şikayetlerin grip gibi hafif belirtilerle seyrettiği için anlaşılmasının zor olduğunu belirtiyor. Kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Özkaya, “Pandeminin bitmesiyle beraber ani ısı değişikliklerine, soğuktan sıcağa geçişlere ve klimalara maruz kalmak, grip ile karıştırılabilir ve önemsenmeyebilir. Çocuklar ise ne hissettiklerini anlatamadıkları için uzamış öksürük ve ateş şikayeti ile doktora başvurduklarında ciddi zatürre vakaları ile karşı karşıya kalırlar” diyor. Ayrıca, tatilcilerin araç içinde klima kullanırken dikkat etmeleri ve klimaları 22 derecenin altına düşürmemeleri gerektiğini öneriyor.

Lejyoner Hastalığı

Lejyoner hastalığı, 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia kentinde gerçekleşen bir Legionella salgınına atfen bu ismi almıştır. Bu salgın, Amerikan Lejyonerler adı verilen bir askeri organizasyonun bir toplantısında çok sayıda insanın hastalanması ve ölmesine neden olmuştur. Legionella genellikle göller, nehirler ve akarsular dahil tatlı su ortamlarında bulunur. Legionella ayrıca toprakta da yaşayabilir, fakat çoğu insan topraktan bakteri kapmaz. Lejyoner hastalığını ev tesisat sistemleri yoluyla kapmak mümkün olsa da çoğu salgın otel gibi toplu yaşama dahil büyük binalarda meydana gelir. Çünkü karmaşık dağıtım sistemleri bakterilerin daha kolay çoğalıp yayılmasına izin vermekte.

Kaynak: İHA