İYİ Parti, aday tanıtım toplantıları kapsamında 31 Mart 2024 yerel seçimleri için adaylarını duyurmaya devam ediyor. Son olarak İYİ Parti Hakkari Belediye Başkan adayı Yaşar Yorulmaz olarak açıklandı.

 

İYİ PARTİ HAKKARİ ADAYI KİM?

İYİ Parti’den yapılan açıklamada İYİ Parti Hakkari Belediye Başkan adayı Yaşar Yorulmaz olarak açıklandı.

YAŞAR YORULMAZ KİMDİR ?

Yaşar Yorulmaz, 1975 Hakkari merkez doğumlu olup iş adamı kimliği ile biliniyor.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Resmi kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir ve simgesi güneş ile parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile temsil edilmektedir ve genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. MHP'den ayrılan isimler arasında kurucu genel başkan Meral Akşener ve ilk genel başkan yardımcısı Koray Hakkari bulunmaktadır. Partinin kuruluşu, 2017 anayasa referandumundaki 'Evet' oyu çağrısı ve MHP'nin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirilmesi için düzenlenen bir kurultayın ardından gelişmiştir.

MHP Gaziantep'te ilk toplantı MHP Gaziantep'te ilk toplantı

İYİ Parti, genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti, kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yakın ilişkilerinin olumlu bir gündem olduğunu savunur. Ayrıca, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olması gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Özellikle parlamenter sistem ve yargının bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem veren İYİ Parti, MHP ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak görülmektedir.

Editör: Fatma Gültekin