Yasaklar genişliyor! Satış Yasağı: 22 ayar gramlar tedavülden kalkıyor!

Değerli maden sahipleri dikkat! Kriz dönemlerinde dahi güvenli liman olarak görülen altın için uyarılar gelmeye başladı. Yeni bir devir başlıyor. Ekonomide alım satım işlemlerini doğrudan etkileyecek yeni yasaklar peşi sıra alınıyor. İşte detaylar…

Yatırım uzmanları alım satım dengesini değiştirecek yeni yasaklara tek tek değindi. Elinde fiziki altın bulunanların dikkat etmesi gereken o yeni döneme dair çarpıcı uyarılar geldi. 31 Mart seçimleri öncesi ekonomi piyasalarında gerginlik sürüyor. Özellikle dolar ve altında arz talebinin artması, döviz bürosu ve kuyumcuların fiziki talebe yetişememesine sebep oldu.

Bu nedenle bir dizi yeni ekonomi planları öne çıkarıldı. Para piyasaları uzmanı İslam Memiş elinde fiziki altın biriktiren yatırımcıya seslendi: “Önümüzdeki aylar çok kritik dikkat” diyerek uyardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni dönemde yapılacak değişikliklerin ilk adımını attı.

O Altının Basımı Yasaklandı!

Merkez Bankası ile birlikte koordineli şekilde başlatılan bu süreçte pek çok ülkede uygulanacak altın ithalatına ek vergi uygulaması Türkiye'de de hayata geçirildi. Darphanelerin 0.25 ile 0.50 gramlık altın basmaları resmen yasaklandı. Para piyasaları uzmanı Memiş'e göre bu henüz başlangıç.

İlerleyen haftalarda yasaklar daha da genişletilecek. 22 ayarlık 1 gram altının üretiminin durdurulacağı söyleniyor. Piyasalarda beliren bu durum görüş ayrılıklarını da beraberinde getiriyor. Pek çok yatırımcı “döviz kurunun artışını engelleyecek yeni hamleler alınacak” dese de birçoğu bu sürecin devam edeceği hatta “doların 45 lira seviyesine yükselebileceğini” düşünüyor.

“Rüzgar Tersine Dönecek!”

Hırçın ve agresif bir yükselişin olduğu bu dönemde ons altın 2.160 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu hafta bir miktar geri çekilme gözlemlense de önümüzdeki hafta itibariyle rüzgar tersine dönecek. Gram ve gümüşte bir geri çekilme bekleniyor. Bu durum kısa süreli alım fırsatları oluşturacak. Ardından tekrar yönünü yukarıya çevirecek.

Ons’un gramı serbest piyasalarda 2.438 lira seviyesinden işlem görüyor. Dolardan destek alan gram yeni rekorlar tazelemeyi sürdürüyor. Orta ve uzun vadeli yatırımcının gözlenmesi gereken rakam 3.000 TL.

“Altın Bulmak Zorlaşacak!”

“Her ay yeni rekorlar göreceğiz” diyen İslam Memiş bugünkü koşullara gösteriyor ki gram altın 2024 yılında 3.000 lirayı görecek, diyerek yatırımcıya seslendi. Öte yandan önemli bir kriz daha var. Altın bulmakta zorlanmaya başlanılacak.

Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı

Bakanlığın uyguladığı 0.25 ve 0.50 gram altın üretiminin yasaklanması talebi artırdı. Altına ulaşmak zorlaştı. Altın var ancak işçilik o kadar masraflı ki para olsa da altın almada oluşacak çeşitlilik çok aza düşecek.

“Türkiye’de Bir Devir Kapandı!”

Editör: Muharrem Türkoğlu