Kaplan sivrisineği tehlikesi kapımızda! Kaplan sivrisineği tehlikesi kapımızda!

Yasa, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın da bulunduğu Kabine ve kendi partisindeki muhalefetlere rağmen oylanan bir karar oldu. Sağlık Bakanı Victoria Atkins, sigaranın birçok hastalığa sebep olduğunu ve her ay sağlık kuruluşlarına sigara nedeniyle başvurular yapıldığını belirtti. Yıllık olarak 80 bin civarında sigara kaynaklı ölüm yaşandığına dikkat çeken Atkins, tütün ürünü kullananların çoğunun uzun vadede sigara kaynaklı hastalıklardan ölebileceğini vurguladı.

Milletvekili Ian Paisley, market çalışanlarına yaş sınırı olan ürünler nedeniyle günlük ortalama 1300 saldırı yaşandığını belirtti. Bu durumu eleştiren Paisley, yaş sınırı olan ürünleri almak isteyenlerin market çalışanlarına saldırdığını söyledi. Atkins ise Paisley'e içişleri Bakanlığı'nın bu konuda çeşitli önlemler alacağını ifade etti.

Diğer bir milletvekili Giles Watling, geçmişte sigara içtiğini ve daha kötü alışkanlıklara yönelerek sigarayı bıraktığını söyledi. Elektronik sigaranın tütün ürünlerini bırakmakta etkili olduğunu belirten Watling, bu ürünün yasaklanmasına karşı çıktı. Atkins ise Watling'e elektronik sigaraların da bağımlılık yaratma potansiyeline sahip olduğunu ve sigarayı bırakmak için başka bir bağımlılığa yönelmenin doğru olmadığını savundu. Ayrıca hiçbir çocuğun elektronik sigara içmemesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Fatma Gültekin