Pandemi döneminde fahiş fiyat artışlarının önlenmesi için yapılan düzenleme, piyasa koşulları gereği fahiş fiyatlar uygulayan fırsatçılar yüzünden yetersiz kaldı. Bu durum üzerine yeni bir yasa değişikliği zorunlu hale geldi. AK Parti grubu ve Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat uygulayanlara verilen cezaların artırılması için bir yasa teklifi hazırlığına başladı. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bir toplantı düzenlenerek teklifin detayları netleştirilecek.

CEZALAR ARTACAK MI?

AK Parti kurmayları, yeni teklif ile ilgili olarak şunları söyledi: "Daha önce deprem bölgesinde özellikle inşaat işlerinde kullanılan malzemelerdeki fahiş fiyatların önüne geçmek için yasadaki cezaların 10 kat artırılmasına yönelik bir yasa çıkarılmıştı. Bu çerçevede fahiş fiyat belirleyenler için öngörülen cezalar yaklaşık 3,5 milyon liraya kadar çıkartılmıştı. Yapılacak yeni düzenleme ile Türkiye genelindeki fahiş fiyat cezalarının tamamı artırılacak."

CEZAYI ÖDEYİP FİYAT ARTTIRIYORLAR

Gaziantepli halıcılar gözünü Japon pazarına dikti Gaziantepli halıcılar gözünü Japon pazarına dikti

Kurmaylar, mevcut durumda fahiş fiyatlar için en fazla 300-350 bin lira idari para cezası verilebildiğini vurgulayarak, "Bu miktar çok düşük kaldı. Bu cezayı göze alarak, yasanın sürekli ihlal edildiğini gördük. Her seferinde ceza miktarının düşük olması nedeniyle fahiş fiyat uygulamalarına devam ediliyor. Yapılacak düzenleme ile bu cezalar caydırıcı hale gelecek" tespitini paylaştı.

DEPREM BÖLGESİ ÖRNEĞİ

Fahiş fiyatlarla mücadele için hazırlanan alternatifli teklifin içeriğiyle ilgili önemli ayrıntılar paylaşıldı:

"Cezanın alt ve üst sınırı yeniden belirlenecek. Belki deprem bölgesindeki gibi katlı bir ceza da gündeme gelebilir. Bu, fırsatçılara karşı net bir mesaj olacak. Ürünün çıkış fiyatı ile marketlerde satış fiyatları arasındaki makas çok genişlemiş durumda."

Bayram sonrası fiyat artışlarına karşı daha etkili bir mücadele için denetimler sıklaştırılacak. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından daha yüksek cezalar uygulanacak. Bu, fırsatçıları caydırmak için daha güçlü bir ceza sistemi oluşturulacak.

Editör: Fatma Gültekin