Gaziantep’te Bir Kişinin Öldüğü Bıçaklı Kavga İle İlgili Flaş Gelişme… Gaziantep’te Bir Kişinin Öldüğü Bıçaklı Kavga İle İlgili Flaş Gelişme…

TATİL 9 GÜN MÜ OLACAK

Ramazan Bayramı'nda, 10 Nisan Çarşamba, 11 Nisan Perşembe ve 12 Nisan Cuma tatil olacak. Bu tatilin ardından, hafta sonuna denk gelen günler olan 13 Nisan Cumartesi ve 14 Nisan Pazar da tatile eklenecek.

Ramazan Bayramı arefesinden önceki ilk iş günü olan 8 Nisan Pazartesi ile yarım gün mesainin olduğu 9 Nisan Salı arefe günü olarak belirlenirse, kamu kurumlarında çalışan vatandaşlar için bayram tatili 6 Nisan Cumartesi gününden başlayıp 14 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek.

Hükümetin böyle bir karar alması halinde, bayram tatili toplamda 9 gün sürecek.

AREFE GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR

Arefe (Arife), Kurban Bayramı'nın bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Bu gün, Hacc'ın iki rüknünden biri olan vakfe günüdür. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü, güneş batarken hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Bu gün, Arafat'ta hacılar dua etmek, namaz kılmak, zikirde bulunmak, tesbih çekmek, va'z dinlemek, Kur'an okumak gibi ibadetlerle vakit geçirirler.

Peygamberimiz, arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş; ayrıca "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" demiştir (Müslim, “Sıyâm”, 196-197).

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların ardından, selamdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."

Cemaatle veya yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen, yolcu olan veya olmayan kadın-erkek herkesin; farz olan her namazın ardından Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Ramazan Bayramı tatili bu yıl hafta sonuyla birlikte 5 gün olacak. Çalışanlar 9 Nisan Salı günü arefe olması nedeniyle yarım gün tatil yapacak.

RAMAZAN BAYRAMI TAKVİMİ

Ramazan Bayramı Arefesi- 9 Nisan 2024 Salı

Ramazan Bayramı 1. Gün- 10 Nisan 2024 Çarşamba

Ramazan Bayramı 2. Gün- 11 Nisan 2024 Perşembe

Ramazan Bayramı 3. Gün- 12 Nisan 2024 Cuma

Editör: Barış Tekeci